Spotkanie z Jerzym Skolimowskim i Ewą Piaskowską | Projekcja filmu „IO”

Opublikowano: 15 września 2022 r.

Data i czas
18 września 2022 r. (niedziela)
17:00–20:00

Lokalizacja
Europejskie Centrum Filmowe Camerimage (Rynek Staromiejski 36-38)

Kategorie
FilmSpotkania

Organizator
Europejskie Centrum Filmowe Camerimage

Wczytuję mapę...

Legendarny polski twórca filmowy 👉 Jerzy Skolimowski 18 września spotka się z widzami w Kinie CAMERIMAGE! Artysta zaprezentuje swój najnowszy film 👉 „IO”.
Wszystkich fanów kina czeka kolejny niezwykły wieczór w Kinie CAMERIMAGE. Zaledwie kilka tygodni po opublikowaniu informacji, że polskim kandydatem do Oscara będzie wyróżniony podczas festiwalu w Cannes Nagrodą Jury film „IO”, jego scenarzysta i reżyser – Jerzy Skolimowski oraz producentka Ewa Piaskowska zawitają do Torunia.
„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.
Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. W filmie Skolimowskiego zagrał tym razem także związany z Toruniem muzyk i kompozytor Tomasz Organek.
Jerzy Skolimowski to postać nietuzinkowa, swą filmową karierę rozpoczynał jako scenarzysta filmów „Niewinni czarodzieje” i „Nóż w wodzie”. Realizował się jednak także jako aktor, reżyser, poeta i malarz. Jego filmy nagradzane były na najważniejszych imprezach filmowych na całym świecie m.in. w Cannes, Wenecji i Berlinie. Przez lata realizował się twórczo poza granicami naszego kraju zyskując renomę twórcy niezwykle oryginalnego i wszechstronnego. Skolimowski wielokrotnie brał udział w Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, a jeden z jego filmów – „11 minut” – współprodukował Marek Żydowicz i Fundacja Tumult. Treść filmu „IO” będzie doskonałym punktem wyjścia do dyskusji z twórcą, którą tuż po projekcji poprowadzi filmoznawca dr Radosław Osiński, związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.
Bilety w cenie 15 zł normalny, 12 zł ulgowy (+ 1 złoty opłaty transakcyjnej) są dostępne na stronie 👉 https://kinocamerimage.bilety24.pl/kupbilety/?id=426657
lub w kasie kina otwieranej codziennie na pół godziny przed pierwszym seansem.
👉 Początek projekcji o godzinie 17.00.
👉 Spotkanie z Jerzym Skolimowskim i Ewą Piaskowską, otwarte dla wszystkich chętnych, rozpocznie się ok. godz. 18.30.
Zapraszamy!
Skip to content