Spotkanie z kolekcjonerem uzbrojenia japońskiego Jackiem Kazimierowskim

Opublikowano: 19 lipca 2021 r.

Data i czas
24 lipca 2021 r. (sobota)
12:00–13:00

Lokalizacja
Kamienica Pod Gwiazdą ( Kamienica Pod Gwiazdą Rynek Staromiejski 35)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

Jacek Kazimierowski jest współzałożycielem i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Miecza Japońskiego.
Ten wybitny kolekcjoner nihonto w swoich zbiorach obok głowni posiada niezwykle wartościowy zbiór gard mieczowych tsuba oraz drzeworytów musha-e będących cennym źródłem ikonograficznym do badań nad militariami. Współorganizator licznych wystaw oraz wydarzeń popularyzujących historię Japonii. Wspomaga także darami zbiory Muzeum Okręgowe w Toruniu.
Gość opowie nie tylko o swojej pasji kolekcjonerskiej, ale także zaprezentuje najcenniejsze swoje artefakty: m.in. miecz ze szkoły Gassan, wakizashi należące niegdyś do członka tajemniczego stowarzyszenia shinsengumi, gardy soten, naginatę czy wspaniałe yari wykute jak głosi tradycja przez legendarnego Muramase.
Przeprowadzony zostanie także konkurs w którym nagrodą będą publikacje dotyczące sztuki Dalekiego Wschodu. Ze względu na panującą sytuację pandemiczną ilość miejsc jest ograniczona do 20. Zapisy pod nr. 56 660 56 16. Obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.
Prezentowane zdjęcia pochodzą z wystawy Tajemnice samurajów. Wystawa uzbrojenia japońskiego z polskich zbiorów prywatnych i Muzeum Okręgowego w Toruniu która miała miejsce w Kamienicy pod Gwiazdą w 2011 r. Kurator: Paweł Czopiński i Krzysztof Polak.
Skip to content