Spotkanie z Maciejem Siembiedą | Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze

Opublikowano: 6 września 2022 r.

Data i czas
15 września 2022 r. (czwartek)
18:00–19:30

Lokalizacja
Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

Dziennikarz z trzydziestoletnim doświadczeniem reporterskim – specjalizuje się w śledztwach historycznych. Trzykrotnie otrzymał za nie tzw. „polskiego Pulitzera”, czyli nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, uznawaną za najwyższy laur zawodowy w kraju. Laureat ponad dwudziestu nagród w konkursach na reportaż.
W 2017 r. zadebiutował jako pisarz. Jego pierwsza powieść – „444” – jest rezultatem wielu lat poszukiwań najczęściej kradzionego obrazu Jana Matejki. Rok później ukazało się „Miejsce i imię” – powieść poświęcona tajemnicy holenderskich szlifierzy diamentów więzionych podczas II wojny światowej w obozie pracy na Górze św. Anny. Trzecią powieścią był „Gambit”, a po nim – „Wotum” i „Kukły”.
Bohaterami jego najnowszej książki ¬– „Katharsis” – są greccy emigranci z 1949 roku i polscy gangsterzy. Siembieda rozwiązuje w niej zagadkę kopalni uranu w Kletnie, w której Rosjanie wydobyli surowiec do produkcji ponad trzystu bomb atomowych.
Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze to festiwal literacki, który – dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego – realizują: Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Fundacja Kult Kultury.
W ramach festiwalu odbywają się spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami „kryminalnymi”, warsztaty pisarskie, panele dyskusyjne oraz spotkania z ekspertami (technik kryminalistyki, lekarz sądowy, prokurator).
Festiwal zwieńczy gala, podczas której zostanie wręczona Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021.
Terminy pozostałych spotkań w ramach projektu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze:
– 20 października: Marta Matyszczak – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
– 26 listopada: Wojciech Chmielarz – Teatr Muzyczny, Żeglarska 8
Wszystkie spotkania o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Organizatorzy: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Fundacja Kult Kultury
Partnerzy: Maszyna do Pisania, Księgarnia Kafka i Spółka, Mercure Hotel Toruń-Centrum, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu
Patroni: Legimi, Magazyn Dobre Książki, Booklips, Zupełnie Inna Opowieść, Zbrodnia w Bibliotece, Kultura w Zasięgu – Kujawy i Pomorze, Radio GRA, Tylko Toruń, Poza Toruń
Skip to content