Środowe spotkania z historią wojskowości – toruńskie stadiony wojskowe wczoraj i dziś

Opublikowano: 17 lutego 2023 r.

Data i czas
22 lutego 2023 r. (środa)
17:30–19:00

Lokalizacja
Muzeum Twierdzy Toruń (Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 26)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”.
Podczas najbliższego spotkania porozmawiamy o toruńskim sporcie i przeniesiemy się na miejskie stadiony. Tak się składa, że cześć z nich, szczególnie tych z okresu międzywojennego, należała do wojska lub leżała na wojskowych terenach. Było tak m. in. ze stadionem przy koszarach na Rudaku czy tym przy miasteczku poligonowym. Toruński stadion żużlowy przy ul. Broniewskiego również miał wojskową proweniencję, gdyż wzniesiono go w 1925 r. z inicjatywy Dowództwa VIII Okręgu Korpusu. Ze względu na swoje duże rozmiary, a w szczególności bieżnię o długości ponad 500 m, stadion ten doskonale nadawał się do uprawiania sportów motorowych, co miłośnicy „Czarnego sportu” skwapliwie wykorzystali w kilka lat po II wojnie.
O tych i innych wojskowo-sportowych ciekawostkach Torunia opowie Adam Marszelewski – toruński przewodnik, a przy okazji wielki pasjonat sportu i… Podgórza.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w środę, 22 lutego, o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.
Wstęp wolny.
Skip to content