Czy „Bogurodzica” jest passé? 29 marca porozmawiamy o tym z naukowcami z Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów UMK.
Naszymi gośćmi będą: prof. dr hab. Krzysztof Obremski, znawca literatury staropolskiej (szczególnie nurtu religijnego), teorii retorycznej i panegiryzmu oraz dr hab. Paweł Bohuszewicz, prof. UMK, znawca literatury staropolskiej, teorii interpretacji, społecznych studiów nad nauką, badacz „długiego trwania sarmatyzmu”.
Dyskusję poprzedzi wykład popularnonaukowy, podczas którego toruńscy naukowcy przeprowadzą analizę treściową i językową „Bogurodzicy”.
Zapraszamy do siedziby Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Wydarzenie odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Książki oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
—
„Bogurodzica” to średniowieczna polska pieśń religijna i najstarszy zachowany wraz z melodią polski tekst poetycki. Nie jest znana data powstania utworu, przyjmuje się, że nastąpiło to w XIII lub XIV wieku.
Od XV wieku „Bogurodzica” pełniła także rolę hymnu państwowego w Królestwie Polskim i Wielkim Księstwie Litewskim. Dziś jest śpiewana jako pieśń patriotyczna i kościelna.
Fot. Wikipedia: Obraz Józefa Brandta „Bogurodzica” (1909)