Stulecie urodzin Tadeusza Zakrzewskiego | 08.09.2022 | Wieczór Toruński

Opublikowano: 26 sierpnia 2022 r.

Data i czas
8 września 2022 r. (czwartek)
18:00–20:00

Lokalizacja
Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

Pierwszy po wakacjach Wieczór Toruński poświęcimy Tadeuszowi Zakrzewskiemu. O wybitnym toruńskim bibliofilu, kolekcjonerze dokumentów życia społecznego, wytrawnym znawcy dziejów Podgórza i Torunia opowie dr Katarzyna Tomkowiak z Książnicy Kopernikańskiej.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Biblioteki przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Tadeusz Zakrzewski urodził się 4 sierpnia 1922 w Podgórzu – mieście kolejarskich (przyłączonym do Torunia dopiero w 1938). Swoje dzieciństwo i dorastanie opisał we „Wspomnieniach Torunianina z Podgórza” (Towarzystwo Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu). Jemu Książnica Kopernikańska zawdzięcza m.in. kolekcję materiałów dokumentujących działalność toruńskich drukarzy i wydawców – rodziny Buszczyńskich.
Opisał wiele nieznanych postaci zasłużonych dla Podgórza, Torunia i Pomorza. W „Toruńskim słowniku biograficznym” (wydawanym przez Towarzystwo Miłośników Torunia) opublikował 67 biogramów (53 samodzielnie, 14 wspólnie z żoną Anną, która niegdyś pracowała w Książnicy).
Był wieloletnim redaktorem „Rocznika Toruńskiego” (pismo ToMiTo), honorowym członkiem Towarzystwa, które wyróżniło go Złotym Astrolabium (1988). Był także prezesem toruńskich komilitonów (1972-1990) i honorowym członkiem Towarzystwa (1990), w 1994 lubelscy bibliofile odznaczyli go Orderem Białego Kruka.
W 2002 w uznaniu otrzymał – za długoletnią działalność na rzecz miasta w towarzystwach kulturalnych i naukowych oraz popularyzowanie wiedzy o Toruniu – Medal Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium”.
Spotkanie odbędzie się dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.
Organizatorzy: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia.
Skip to content