Świat i okolice | Brazylia indiańska, afrykańska i europejska | Eliasz Chmiel

Opublikowano: 28 października 2022 r.

Data i czas
3 listopada 2022 r. (czwartek)
18:30–19:30

Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Brazylia najczęściej kojarzy się z szalonym karnawałem, piłkarzami i ogromnymi plażami. Warto jednak wiedzieć, że posiada również całkowicie odmienne oblicze, które możemy poznać w ramach cyklu „Świat i okolice”.
Dzięki doświadczeniu Eliasza Chmiela już 3 listopada o godz. 18:30 przeniesiemy się w miejsca bardzo odległe od naszej rzeczywistości, takie jak: świat afrobrazylijskich wierzeń i praktyk magicznych, świat Indian Guarani Mbya, „kowbojów” z odległych pustkowi albo koczujących na ulicach „hipisów”. Odwiedzimy zarówno brazylijskie metropolie, jak i małe miasteczka oraz wsie.
Spotkanie będzie nie tylko intrygujące i egzotyczne, ale też edukacyjne, ponieważ poznamy ogólną wizję kulturową Brazylii – opowieści o historii narodu uformowanego z potomków ludności rdzennej, niewolnikach z Afryki, portugalskich kolonizatorach oraz imigrantach z Azji i Europy (w tym także Polaków). Przyroda, karnawał, mentalność, życie codzienne, sytuacja społeczna, a wszystko to ubogacone fotografiami i anegdotkami. Taka dawka wiedzy na pewno zachęci wiele osób do podróży w to niezwykłe miejsce, dlatego dostaniemy również praktyczne wskazówki dotyczące najlepszych celów turystycznych, kalendarza imprez czy informacji o bezpieczeństwie w kraju.
Dodatkowo, dzień później – 4 listopada 2022 roku o godz. 18:30 – w Toruńskim Antykwariacie Księgarskim (ul. Wysoka 16) odbędzie się spotkanie autorskie w ramach promocji nowej książki Eliasza „Rozdroża 1999”.
Eliasz Chmiel – włóczył się po świecie przez dziesięć lat, poszukując nowej ojczyzny. Zanim odnalazł swoje miejsce na Ziemi minęło trochę czasu – nie jest mu obce gastro, paleciak, zachodnie plantacje gruszek, afrobrazylijskie gusła, hip-hopowe bitwy freestyle’owe ani korpo. Dzięki kilku życzliwym zrządzeniom losu obecnie zajmuje się badaniem kultury i literatury Brazylii na Uniwersytecie Wrocławskim. Okazjonalnie chwyta się tłumaczeń – także literackich – z portugalskiego, hiszpańskiego i francuskiego.
Skip to content