Sztuka w Artusie | Historia Jednego Dzieła | Chłopiec gryziony przez Jaszczurkę

Opublikowano: 24 marca 2022 r.

Data i czas
30 marca 2022 r. (środa)
18:30–20:30

Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Kolejny wykład, w ramach cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem cyklu Sztuka w Artusie, poświęcony będzie jednemu z pierwszych wielkich arcydzieł, jakie namalował największy buntownik sztuki dawnej – Micheangelo Merisi da Caravaggio. Tym obrazem jest Chłopiec gryziony przez Jaszczurkę. Malowidło posiada dwie wersje – jedna znajduje się w National Gallery w Londynie, druga natomiast w kolekcji Roberto Longhiego.
Obie wersje zachwycają szczegółami, dopracowanymi detalami i przede wszystkim niezwykłą śmiałością z jaką młody – ledwie 25-letni malarz – oddał na płótnie portret młodego mężczyzny, gryzionego przez ukrytą w kwiatach jaszczurkę. Niewątpliwie wartym uwagi jest dynamizm, światłocień, naturalistyczne ujęcie i… rozliczne interpretacje, jakie idą za tym dziełem. Czy jest to manifest witalności, alegoria pięciu zmysłów, a może tylko chęć zaprezentowania swoich niezwykłych malarskich umiejętności? Czy kryje się za tym obrazem jeszcze coś innego? Te wszystkie teorie postaramy się Wam przedstawić podczas kolejnego wykładu, na którym poznamy nie tylko historię powstania malowidła, ale także przedstawimy nieco swoich własnych przemyśleń. Czy Was przekonają? Sprawdźcie sami już 30 marca 2022 roku na żywo w Dworze Artusa i oczywiście na artusowym Facebooku oraz YouTubie. Jak zawsze będzie można zadawać pytania, komentować i dzielić się z nami własną interpretacją dzieła.
Wykład tradycyjnie poprowadzi dla Was Łukasz Wudarski – dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa, historyk sztuki.
BILETY: wydarzenie wraz z prelekcją – 5 zł/osoba | Emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami, posiadacze karty bibliotecznej Książnicy Kopernikańskiej, uczniowie, studenci – wstęp wolny | Transmisja na żywo dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 18:30, a także po jej zakończeniu na obu profilach bez ograniczeń.
Skip to content