Taneczna gitara i heroiczny Beethoven

Opublikowano: 31 grudnia 2019 r.

Data i czas
19 stycznia 2020 r. (niedziela)
19:00–21:00

Lokalizacja
CKK Jordanki (al. Solidarności 1–3)

Kategorie
Koncerty

Organizator
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Wczytuję mapę...

Wystąpią:
Krzysztof Pełech – gitara
Dainius Pavilionis – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
M. Cynk – Sinfonietta na smyczki
R. Harvey – Concerto Antico na gitarę i orkiestrę
L. van Beethoven – III Symfonia Es – dur Eroica op. 55

Sinfonietta na smyczki powstała latem 2013. Jest utworem jednoczęściowym. Ma formę mozaiki i składa się z szeregu obrazów, nastrojów, pomysłów, z których jeden wyrasta z drugiego, gdzie jeden dla drugiego jest rozwiązaniem bądź kulminacją. Czasem są zestawione na zasadzie kontrastu pod względem ekspresji, ruchu i emocjonalnym. Wewnętrznie utwór podzielony jest na dwie części. Pierwsza po spokojnym wstępie jest motoryczna, pełna ruchu, są tam imitacje i dialogi między instrumentami. W drugiej jest więcej spokoju, śpiewności, ale na końcu znów faktura zagęszcza się, rozpędza. W utworze przewija się kilka motywów przewodnich, które dla słuchacza powinny być rozpoznawalne. Jest też fragment nawiązujący formą do ronda, spełniający rolę refrenu, który za każdym razem doprowadza do nowego nastroju, do nowych jakości dźwiękowych, zmierza do czegoś innego. Elementem ważnym w kompozycji jest rytmika i brzmieniowość.

Wspominana w tytule taneczna gitara to Concerto Antico na gitarę i orkiestrę, czyli dzieło Richarda Harveya stworzone z myślą o jego przyjacielu – gitarzyście Johnie Williamsie. Ta współczesna kompozycja (powstała w 1995 roku) składa się z pięciu części. Dźwięki koncertu bazują na dawnych tańcach i pieśniach z różnych części Europy.

Heroiczny Beethoven natomiast odnosi się do III Symfonii Es – dur Eroica op. 55. Utwór ten powstał z zamiarem dedykowania go Napoleonowi Bonaparte. Beethoven jednak dowiedział się o jego koronacji na cesarza i rozgoryczony tym posunięciem wymazał tytuł. Dzieło otrzymało podtytuł Symfonia bohaterska, napisana ku uczczeniu pamięci wielkiego Człowieka. Utwór ten uznaje się za kończący muzyczną epokę klasycyzmu i rozpoczynający romantyzm.

Koncert gitarowy wykona dla Państwa Krzysztof Pełech – gitarzysta klasyczny, wykładowca na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (do 2000 roku wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu). Magazyn Gitara i Bas okrzyknął go trzykrotnie najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Jest on twórcą Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara+, oraz współzałożycielem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego.
————————————————–
Bilety na koncert są w sprzedaży:
w kasie CKK Jordanki, na stronie:
https://biletytos.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=543 oraz w ramach Vouchera- biletu prezentowego https://bit.ly/38r7t3z

Pozostałe wydarzenia 41. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: www.tos.art.pl

Rezerwacja dla grup zorganizowanych :
tel. kom. +48 790 206 810
e-mail: k.olszewska@tos.art.pl

Skip to content