Teatr Wielki w Poznaniu jako przykład recepcji antyku

Opublikowano: 9 stycznia 2020 r.

Data i czas
22 stycznia 2020 r. (środa)
18:00–19:30

Lokalizacja
Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

22 stycznia zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Piątki z antykiem. Naszym gościem będzie dr hab. Rafał Rosół, prof. UAM z Instytutu Filologii Klasycznej UAM. Temat prelekcji: Teatr Wielki w Poznaniu jako przykład recepcji antyku w dobie neoklasycyzmu. Początek o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.

Teatr Wielki w Poznaniu zbudowany na początku XX w. stanowi architektoniczną perełkę neoklasycyzmu. Prostyl z sześcioma kolumnami jońskimi i tympanonem, Pegaz niejako odlatujący z dachu budynku czy reliefy przedstawiające Apollona z Muzami i Dionizosa ze swoją świtą są najbardziej charakterystycznymi odniesieniami do antyku. Nie wszystkie jednak elementy artystyczne zostały dotychczas wyjaśnione w zadowalający sposób. Kobieta na lwie i mężczyzna kroczący obok pantery lub lwicy – tak najczęściej określa się rzeźby stojące przed wejściem. Czy jednak rzeczywiście są to postaci anonimowe? Z kolei przy towarzyszącej teatrowi fontannie znajdują się dwie identyczne wazy z motywami antycznymi, których ewentualne pierwowzory nie zostały ustalone. Wykład będzie próbą wyjaśnienia źródeł i symboliki różnych motywów architektonicznych i rzeźbiarskich, jakie występują w poznańskim teatrze.

Prelekcja odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 (sala nr 52). Fot. Teatr Wielki w Poznaniu.

Skip to content