Torunianie oczami pierwszych fotografów – w atelier fotograficznym XIX/XX w.

Opublikowano: 22 grudnia 2020 r.

Data i czas
15 stycznia 2021 r. (piątek) – 30 stycznia 2021 r. (sobota)
10:00–18:00

Lokalizacja
Muzeum Historii Torunia (Łazienna 16)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

Torunianie oczami pierwszych fotografów – w atelier fotograficznym XIX/XX w.
Muzeum Historii Torunia
Wystawa czynna: 15.01.2021 – 30.05.2021
Kurator: dr Alicja Sumowska
Dla wszystkich zainteresowanych toruńską fotografią mamy dobrą wiadomość. Mimo utrudnień, jakie nałożyła na nas sytuacja pandemiczna, wracamy z wystawą Torunianie oczami pierwszych fotografów – w atelier fotograficznym XIX/XX w., którą planowaliśmy udostępnić wiosną 2020 r. Jak mówi stare porzekadło, „co się odwlecze, nie uciecze”. Zatem z początkiem nowego 2021 r. roku ruszamy z wystawą!
Początki wszechobecnej dziś fotografii sięgają nowożytnych badań związanych z dziedzinami fizyki, chemii czy optyki. W 1839 r. wspólna praca Josepha Nicephore’a Niepce i Louisa Jacqusa Mandè Daguerre doprowadziła do wynalezienia dagerotypii. Lata 50. XIX wieku przyniosły użycie negatywu na szkle i pozytywu papierowego, a 20 lat później zdjęcia na suchej kliszy wywołały przewrót w fotografii. Z czasem fotografowie działający przede wszystkim w swoich atelier wyszli poza pracownie, a ich dzieła zaczęły przenikać do dyscyplin naukowych, prasy i przemysłu.
Prezentowana wystawa ma na celu przybliżenie działalności pierwszych toruńskich atelier fotograficznych. Wyeksponowane zostaną fotografie portretowe pochodzące z 13 zakładów działających od II połowy XIX do pierwszych dekad XX wieku (Atelier Jacobi, Julius Liebig, C.S. Schlenke&Comp., A. Wachs, Heinrich Gerdom, Kruse (Bernard Kruse) i Carstensen, Joseph Assmann, Stanisław Kobielski, Carl Bonath, Jan Mełnicki, Georg F. Wolfgang, Guido Schubert, Max Hoyer). Zobaczymy zatem portrety gabinetowe i wizytowe, fotografie komunijne, ślubne i wojskowe, zdjęcia rodzinne i dziecięce. Należy je analizować jako źródła historyczne, dowody często niezapisanych faktów, ważnych wydarzeń, o których wiedzę pielęgnują całe pokolenia, pieczołowicie przechowując rodzinne pamiątki. Portrety stanowią także ważne źródło wiedzy na temat mody i panujących obyczajów, ale też dają wyobrażenie o statusie społecznym osób fotografowanych. Pozwalają nie tylko poznać technikę wykonywania dawnej fotografii, ale i stać się na moment obserwatorem uwiecznionych na zdjęciach wydarzeń z życia torunian.
Wystawę wzbogaci ekspozycja strojów, elementów strojów i akcesoriów z XIX i początku XX wieku oraz dawnego sprzętu fotograficznego.
dr Alicja Sumowska
Skip to content