Toruńska Noc Naukowców 2020

Opublikowano: 9 września 2020 r.

Data i czas
25 września 2020 r. (piątek)
17:30–23:30

Lokalizacja
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Łokietka 5)

Kategorie
WarsztatyWystawy

Organizator
Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”

Wczytuję mapę...

25 września zapraszamy na kolejną edycję Toruńskiej Nocy Naukowców. W tym roku w hybrydowej formie, ale z szansą na ustanowienie rekordu Guinessa.
Jak co roku w ostatni piątek września organizujemy Toruńską Noc Naukowców. Do Waszej dyspozycji będą interaktywne wystawy, specjalnie przygotowane stanowiska doświadczalne, wirtualne spotkania z naukowcami i transmisja z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w tym – wyjątkowym roku – wspólnie z firmą Bio-Clean z Włocławka spróbujemy pobić rekord Polski i ustanowić rekord Guinessa, przeprowadzając doświadczenie „pasta dla słonia”. Obecny rekord Polski wynosi 10 m3. – Zależy nam na pobiciu tego rekordu, a przede wszystkim ustanowieniu nowego rekordu świata. Obecnie wynosi on 275,91 m3. My chcemy osiągnąć podczas naszej próby 300 m3 – mówi Mateusz Węgorowski z Bio-Clean.
„Pasta dla słonia” to substancja, która powstaje w wyniku reakcji: nadtlenku wodoru (H2O2), detergentu, barwnika i roztworu jodku potasu (KI), który jest katalizatorem. Piana powstaje dzięki obecności detergentu, ale różni się od tej, którą mamy w trakcie kąpieli czy podczas mycia naczyń. W tych przypadkach małe bąbelki piany wypełnione są powietrzem. W przypadku „pasty dla słonia” bąbelki wypełnia tlen uwalniany z nadtlenku wodoru. Substancja jest bezpieczna dla ludzi i środowiska. – Powstający w przyspieszonym tempie z rozkładu wody utlenionej tlen wypełnia wszystkie malutkie bąbelki tworzące pianę. Użycie katalizatora sprawia, że reakcja jest dynamiczna i piana wręcz tryska z naczynia – wyjaśnia Mateusz Węgorowski.
Próbę pobicia/ustanowienia rekordu będzie można zobaczyć o godz. 17:30 za parkingiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
W przestrzeni wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowaliśmy cztery stanowiska, z których będzie można skorzystać w trakcie wydarzenia. Zagracie w grę „Zaprojektuj miasto”, dzięki której będziecie mogli zaplanować nowoczesne i funkcjonalne miasto, przeprowadzicie obserwacje pod lupą oraz sprawdzicie także jakimi właściwościami charakteryzują się różnorodne materiały. W sali na drugim piętrze zobaczycie animację poświęconą naukowcom, którzy zmienili oblicze polskiej nauki.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika przygotował różnorodne pokazy i doświadczenia, które będzie można zobaczyć na dużym ekranie w przestrzeni wystawy „Rzeka”. Będą one bowiem transmitowane online z Wydziału Chemii.
Zwiedzanie wystaw w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i ekspozycji „Ścieżki dorastania” (dostępna w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji) odbędzie się w godz. 18:00-20:00 i 20:00-22:00.
Skip to content