Toruński Świat Książki: miejsca i ludzie, pomniki i dzieła | Toruńskie zabytki młodszego pokolenia

Opublikowano: 10 października 2023 r.

Data i czas
18 października 2023 r. (środa)
10:00–15:30

Lokalizacja
Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

O wyborze tematu 17. konferencji zadecydował jubileusz 100-lecia Książnicy Kopernikańskiej (1923-2023), który zainspirował do zgłębiania zagadnień związanych z szeroko rozumianym toruńskim światem książki. Książkowo-księgarsko-bibliotekowe historie można napotkać w wielu miejscach. Ich dostrzeganie sprawia, że MIASTO, które stanowi jedność złożoną z wielości, można postrzegać jak KSIĘGĘ – zamiast kart, stron, zdań, słów i liter są ulice i place, domy i podwórka, pomniki i ozdobniki, wspomnienia i genius locis (łac. duchy miejsc). W tym te związane z książkami.
W trakcie konferencji Autorzy poruszą kwestie dotyczące książko-kontaktów – tj. bibliotek, księgarni, antykwariatów; litero-twórców – wydawców, drukarzy, literatów, badaczy; i książko-filów – czytelników, zbieraczy, badaczy. Będzie mowa o miejscach w różny sposób związanych z książką: jej produkcją, sprzedażą, udostępnianiem, kolekcjonowaniem, upowszechnianiem, a także o pomnikach.
W okresie pruskim, także w latach II RP księgarnie i wydawnictwa często miały ofertę dodatkową, jak wystawy prac malarskich i fotograficznych, a nawet cykle koncertów muzyki poważnej i operowej, które organizowali wydawca Walter Lambeck i księgarz Ernst Ferdinand Schwartz w 4. ćwierci XIX w. i na początku XX stulecia.
Księgarnie, podobnie jak trafiki, prowadziły przedsprzedaż biletów na imprezy kulturalne i sportowe, odczyty i wykłady, bale, spektakle, przyjmowały zapisy do szkoły tańców. Często oferowały artykuły papiernicze i artystyczne, w tym popiersia znanych person, reprodukcje dzieł malarskich, święte obrazy, dewocjonalia, formularze itp.
W okresie II RP Toruń należał do najsilniejszych w Polsce ośrodków drukarstwa, przemysł tej branży był na trzecim miejscu w kwestii znaczenia dla miasta. Co do bibliotek podawane są różne dane w zależności od metody ich liczenia (placówek macierzystych oraz filii, kół itp.). Katarzyna Tomkowiak ustaliła, iż w 1939 roku w mieście działało ponad 160 placówek.
Organizatorzy konferencji:
🔹 Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki
🔹 Książnica Kopernikańska w Toruniu
PROGRAM KONFERENCJI
Godz. 10.00
🔸 Katarzyna Kluczwajd, Książnica Kopernikańska, wprowadzenie
🔸 Katarzyna Kluczwajd, Toruńskie miejsca i pomniki związane z książkami
🔸 Michał Pszczółkowski, ASP w Gdańsku, Biblioteka Główna UMK: historia i architektura
🔸 Dyskusja
Przerwa kawowa
Godz. 12.00
🔸 Katarzyna Tomkowiak, Książnica Kopernikańska, Historia dwóch Sylwestrów: z działalności trzech pokoleń toruńskiej rodziny Buszczyńskich w służbie polskiego drukarstwa
🔸 Alicja Saar-Kozłowska, UMK, Fotografie dawnego Torunia z Tek Körnera w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej
🔸 Katarzyna Kluczwajd, Druki młodszego pokolenia w Książnicy Kopernikańskiej: z dziejów Torunia i torunian
🔸 Dyskusja
Godz. 14.00
🔸 Karina Bonowicz, Co ma piernik do Torunia, czyli Toruń jako tworzywo literackie
🔸 Anna Tatarzycka-Ślęk, Książnica Kopernikańska, W szesnaście konferencji dookoła Torunia, czyli o fenomenie „Zabytków toruńskich młodszego pokolenia”
🔸 Stowarzyszenie Toruńskie Spacery Fotograficzne, Machina druku: jak materializuje się książka, impresje ze 162. spaceru TSF
🔸 Dyskusja
🔸 Podsumowanie obrad
Fot. Miłosz Zieliński
Skip to content