Toruński Tydzień Tolerancji
Opublikowano: 5 listopada 2019 r. Data i czas
11 listopada 2019 r. (poniedziałek) – 17 listopada 2019 r. (niedziela)
Całodniowe
Lokalizacja
Wiele lokalizacji (Toruń)
Kategorie
Inne
Czwarta edycja Toruńskiego Tygodnia Tolerancji rozpocznie się 11 i potrwa do 17 listopada 2019 roku.
W programie tegorocznej edycji Toruńskiego Tygodnia Tolerancji znalazło się ponad 40 wydarzeń: debat, warsztatów, koncertów. Nie zabraknie także tradycyjnego Meczu Tolerancji i wspólnego spaceru ulicami toruńskiej starówki, w którym wezmą udział studenci zagraniczni UMK i Kolegium Jagiellońskiego.
Program Toruńskiego Tygodnia Tolerancji:
11 listopada 2019 r.:
Rozpoczęcie cyklu „Od tolerancji kulinarnej do tolerancji kulturowej” w Kolegium Jagiellońskim. Wydarzenia w ramach tego cyklu odbywać się będą w auli uczelni. Dzień Polski w Kolegium Jagiellońskim:
– godz. 15:00 – wykład prof. Jarosława Dumanowskiego „Tradycje kuchni staropolskiej”, dzieci można zostawić w strefie malucha pod opieką Cambridge Academy,
– godz. 15:30 – gotowanie na scenie i degustacja potraw Piotra Śwista – szefa kuchni Hotelu Mercure,
– godz. 16:00 – śpiewanie pieśni patriotycznych – mini koncert Sary Pach.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
Rozpoczęcie cyklu „7 debat”. Debata „DZIEŃ RELIGII” w Centrum Dialogu przy Placu Frelikowskiego, godz. 18:00-21:00. Spotkanie dla młodzieży i dorosłych z przedstawicielami wszystkich wyznań i religii z Torunia, z osobami świeckimi i konsekrowanymi. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – od 1 listopada można się zapisywać poprzez formularz umieszczony na facebookowej stronie wydarzenia.
12 listopada 2019 r.:
Egzotyka na końcu języka – godz. 9:10 warsztaty „Filipiny od Kuchni” w Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 26. Prezentacja przybliży odbiorcom projektu podstawowe informacje o kraju, kulturze i obyczajach. Uczniowie dowiedzą się jak żyją ich rówieśnicy na Filipinach, czy chodzą do szkoły i dlaczego mieszkają na cmentarzu. Podczas warsztatów prowadzonych przez Dariusza Metela uczestnicy spotkania przygotują tradycyjnych potraw kuchni azjatyckiej m.in. Khao Niaw Ma Muang – tradycyjna potrawa z ryżu i mango.
Wydarzenie przygotowane z myślą o zamkniętej grupy odbiorców – uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 26.
Oficjalne rozpoczęcie Toruńskiego Tygodnia Tolerancji 2019. W auli CKU przy Placu św. Katarzyny o godz. 10:00 rozpocznie się debata pod hasłem: „TOLERANCJA = WIELOKULTUROWOŚĆ/ TOLERANCJA = OCHRONA ŚRODOWISKA”. W debacie weźmie udział Prezydent Torunia i przedstawiciele samorządów uczniowskich ze szkół prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Po debacie zaplanowano warsztaty – wstęp dla reprezentantów toruńskich szkół.
Dzień Hinduski w Kolegium Jagiellońskim:
– godz. 16:00 – wykład mgr Michała Dąbkowskiego „Tradycje kuchni wedyjskiej”, dzieci można zostawić w strefie malucha pod opieką Cambridge Academy,
– godz. 16:30 – gotowanie na scenie i degustacja
– godz. 17:00 – występ artystyczne uczniów Liceum Jagiellońskiego – Katolickiego Liceum Akademickiego oraz uczniów X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
„DZIEŃ ORIENTACJI” – spotkanie dla młodzieży i dorosłych w Dworze Artusa z osobami o różnych orientacjach seksualnych, sympatykami i przeciwnikami środowiska LGBTQ+, godz. 18:00-21:00. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – od 1 listopada można się zapisywać poprzez wydarzenie na Facebooku.
13 listopada 2019 r.:
„Gruzińskie słodycze” – godz. 9:10, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy Nr 26, w ramach „Egzotyka na końcu języka” – podczas warsztatów prowadzonych przez Stasię Budzik, uczestnicy wykonają słynne gruzińskie ciastka, bez których święta Bożego Narodzenia nie mógłby się obejść. Mowa o gaźnikach i kiszmisziani. Oprócz tego zaplanowano naukę parzenia kawy po batumsku. Będzie to też okazja do opowiedzenia jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Gruzji, jak wygląda święty Mikołaj, dlaczego choinka jest biała i dlaczego okres świąteczny liczy się od 31 grudnia.
Wydarzenie przygotowane z myślą o zamkniętej grupy odbiorców – uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 26.
Warsztaty czekoladowe dla studentów Erasmusa i seniorów, miejsce: Muzeum Czekolady, ul. Łazienna 30, godz. 11:00-12:30. Wydarzenie organizowane dla studentów Erasmusa i seniorów.
Rozdawanie pierników na starówce – prezydent Torunia Michał Zaleski wraz z reprezentantami UMK i Kolegium Jagiellońskiego będzie rozdawać pierniki przechodniom. W wydarzeniu wezmą udział również studenci zagraniczni, godz. 13:00-14:00.
Dzień Hinduski w Kolegium Jagiellońskim:
– godz. 16:00 – wykład dr Marceli Burdelski „Znaczenie sztuki kulinarnej w kulturze chińskiej”, dzieci można pozostawić w strefie malucha pod opieką Cambridge Academy
– godz. 16:30 – gotowanie na scenie i degustacja – prof. Su Yimei
– godz. 17:00 – tanie z wachlarzami, taniec z elementami Tai Chi.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
„DZIEŃ NARODOWOŚCI/RAS” spotkanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Muzeum Etnograficznym z przedstawicielami różnych narodowości żyjących w Toruniu, ich rodzinami i znawcami tematu wielonarodowości, godz. 18:00-21:00. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – od 1 listopada można się zapisywać poprzez wydarzenie na Facebooku.
14 listopada 2019 r.:
„Egzotyka na Końcu języka” oraz „Dylematy między kawą a herbatą”– godz. 9:10, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy Nr 26, podczas prezentacji odbiorcy projektu dowiedzą się dlaczego w niektórych kulturach świata nie używamy prawej ręki do jedzenia, gdzie spożywa się posiłki siedząc na dywanie, czy zawsze jemy używając noża i widelca? Będą mieli okazję zjeść posiłek pałeczkami dowiedzą się jakie specjały są związane z poszczególnymi regionami geograficznymi.
Wydarzenie przygotowane z myślą o zamkniętej grupy odbiorców – uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 26.
Mecz Tolerancji w Arenie Toruń – godz. 10:00, mecz siatkówki, w roli zawodników zaprezentują się samorządowcy, pracownicy Urzędu Miasta Torunia, studenci, którzy przyjechali do Torunia w ramach programu Erasmus Plus, a także zawodniczki AZS UMK. Tego dnia rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny dla uczniów ogłoszony w ramach obchodów Toruńskiego Tygodnia Tolerancji. W programie znalazły się również występy artystyczne uczniów z SP nr 10. Wstęp wolny.
Dzień Amerykański w Kolegium Jagiellońskim;
– godz. 16:00 – wykład prof. KJTSW dr hab. Grzegorza Górskiego „Znaczenie sztuki kulinarnej w kulturze Amerykańskiej”, dzieci można zostawić w strefie malucha pod opieką Cambridge Academy,
– godz. 16:30 – gotowanie na scenie i degustacja dań Piotra Śwista, szef kuchni Hotelu Mercure,
– godz. 17:00 – koncert Rafała Zielińskiego „Zwierzaka”.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
DZIEŃ POKOLEŃ – spotkanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Centrum „Wędka” przy ul. Jęczmiennej 10 z przedstawicielami wszystkich grup wiekowych: dziećmi, młodzież, dorosłymi i seniorami, godz. 18:00-21:00. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – od 1 listopada można się zapisywać poprzez wydarzenie na Facebooku.
15 listopada 2019 r.:
Dobre słowo na końcu języka czyli cieszymy się, że się różnimy – godz. 9:10, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy Nr 26, Rozmowa na podstawie własnych doświadczeń, w czym różnimy się w naszej szkole. czy lubimy, jak inni nas nie szanują (np. przez niepełnosprawność). Jak okazywać szacunek. Czym różnią się ludzie na świecie. 3 trudne słowa: tolerancja/dyskryminacja/godność. Komu należy się szacunek – zabawa z odkrywaniem fotografii.
Wydarzenie przygotowane z myślą o zamkniętej grupy odbiorców – uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 26.
Dzień Śródziemnomorski w Kolegium Jagiellońskim:
– godz. 16:00 – wykład prof. Jarosława Dumanowskiego „Tradycje kuchni Śródziemnomorskiej”, dzieci można zostawić w strefie malucha pod opieką Cambridge Academy,
– godz. 16:30 – gotowanie na scenie i degustacja potraw przygotowanych przez kucharzy Restauracji Azzurro,
– godz. 17:00 – koncert wokalisty Thomasa Grotto.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
DZIEŃ (nie)SPRAWNOŚCI – spotkanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Centrum Handowo-Rozrywkowym Toruń Plaza z osobami dotkniętymi niepełnosprawnościami i ich rodzinami, opiekunami, godz. 18:00-21:00. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – od 1 listopada można się zapisywać poprzez wydarzenie na Facebooku.
16 listopada 2019 r.:
Świat na wyciągnięcie ręki – warsztaty międzykulturowe – godz. 10:00, Fundacja Ducha, Szosa Bydgoska 15. W ramach wydarzenia zaplanowano warsztaty międzykulturowe oraz pokazy multimedialne dla uczestników. Warsztaty będą odbywały się w tym samym czasie w różnych punktach na terenie Fundacji Ducha, uczestnicy samodzielnie będą mogli przemieszczać się pomiędzy stoiskami tematycznymi aby brać udział w zajęciach.
Wydarzenie przygotowane z myślą o zamkniętej grupy odbiorców – uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 26.
Dzień Arabski w Kolegium Jagiellońskim:
– godz. 16:00 – wykład prof. Jarosława Dumanowskiego „Tradycje kuchni żydowskiej”, dzieci można zostawić w strefie malucha pod opieką Cambridge Academy,
– godz. 16:30 – gotowanie na scenie i degustacja dań Piotra Śwista, szefa kuchni Hotelu Mercure,
– godz. 17:00 – Występ wokalny Jacka Beszczyńskiego i uczniów Liceum Jagiellońskiego – Katolickiego Liceum Akademickiego.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
17 listopada 2019 r.:
DZIEŃ RADOŚCI – koncert różnych stylów muzycznych, amatorów i profesjonalistów, w Centrum Wędka przy ul. Jęczmiennej 10, godz. 17:00 – 19:00. Zamknięcie Toruńskiego Tygodnia Tolerancji.
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – od 1 listopada można się zapisywać poprzez wydarzenie na Facebooku.