Turcja, jakiej nie ma – Jubileusz twórczości Grażyny Zielińskiej

Opublikowano: 15 lutego 2021 r.

Data i czas
19 lutego 2021 r. (piątek)
10:00–10:30

Kategorie
Wystawy

Organizator
Muzeum Diecezjalne w Toruniu

Mapa niedostępna

Zapraszamy Państwa na wyjątkową wystawę – „Turcja, jakiej nie ma” organizowaną z okazji 45-lecia twórczości toruńskiej artystki – Grażyny Zielińskiej.
„Pokazane na wystawie tureckie obrazy powstały w większości dopiero po powrocie z pierwszego oraz dwóch następnych wyjazdów na Bliski Wschód (…). W oparciu o wizualne notatki dzieła powstawały w latach 1980-2000. Tureckie miasta i wsie, z ich gęstą i chaotyczną zabudową, często z prowizorycznie skleconymi domostwami, zalane oślepiającymi słonecznym żarem – zjawiały się przed oczami polskiej artystki jak niezwykły sen albo filmowa projekcja. I w takiej właśnie postaci ukazują się na obrazach, malowanych akwarelą na czerpanym papierze – jak zjawy, w których istnienie trudno uwierzyć, tak inne są od tego, co dobrze znajome.
(…)
Świat przedstawiony na obrazach już nie istnieje. Tej Turcji już nie ma. Do miejsc, które 40 lat temu były malowniczymi siedliskami biedoty, wdarła się nieubłaganie nowoczesność (…).Tematem jest tu nie tylko egzotyczny kraj, ale w równym stopniu „podróż w siebie”. Poszukiwanie tego, co dla mnie jest nadal poruszające, mimo upływu czasu. Co określa moją osobę od strony duchowej. Pobyt w Turcji był dla artystki – Grażyny Zielińskiej, wielką lekcją patrzenia. I uczeniem się rozumienia.”
– Elżbieta Łubowicz, Wrocław, listopad 2020.
Grażyna Zielińska – ur. w 1951 r. w Toruniu, mieszka i pracuje w Toruninu. Po studiach uprawia dwa zawody: artysta malarz i konserwator dzieł sztuki, projektując i wykonując również dzieła ceramiczne i witrażowe oraz zajmując się aranżacją wnętrz i wystaw, a także dramą i filmem. Ukończyła studia na UMK w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, kierunek konserwacja i restauracja dzieł sztuki. Od 1976 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W 19080/81 kierownik prac konserwatorskich w Ankarze w Turcji. Ponad 50 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą.
Skip to content