’Zabytki młodszego pokolenia – Retro’ to cykl spotkań poświęconych sztuce i kulturze dawnego Torunia. Tematycznie nawiązuje do konferencji 'Zabytki młodszego pokolenia’ przygotowywanych od 2015 r. przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Książnicę Kopernikańską.
W trakcie comiesięcznych spotkań omawiamy zagadnienia, którym poświęciliśmy uwagę podczas kolejnych sesji sympozjum. Owe tematy powrócają do nas w nowych wersjach – znacznie rozszerzonych, uzupełnionych o najnowsze ustalenia, zilustrowanych większą liczbą materiałów ikonograficznych i opatrzonych autorskim komentarzem Katarzyny Kluczwajd.
Katarzyna Kluczwajd: Czwarte spotkanie poświęcimy przede wszystkim Carlowi Bonathowi, znanemu fotografowi oraz, jak się okazało, niezłemu malarzowi. Jego autorstwa portret burmistrza Torunia Georga Kerstena z 1910 roku, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, stanowi punkt wyjścia dla rozważań na temat związków fotografii i malarstwa, w historii sztuki mało dostrzeganym i słabo rozpoznanym. To także opowieść o tym, jaki kontakt ze sztuką mieli torunianie w 4. ćwierci XIX w., a także w pierwszych latach XX stulecia. A cała historia rozpoczęła się od zabytku całkiem innego rodzaju – od… łańcucha burmistrza Torunia ze zbiorów Muzeum Okręgowego.
Na zdjęciu: atelier Carla Bonatha w Podgórzu, fragment pocztówki, przed 1914 r., Archiwum Państwowe w Toruniu.