Wanda Szuman – działaczka niepodległościowa, społecznik, pedagog, wychowawca. Szkic do portretu.

Opublikowano: 22 września 2022 r.

Data i czas
28 września 2022 r. (środa)
18:00–19:30

Lokalizacja
Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8)

Kategorie
FilmSpotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

W środę, 28 września, zapraszamy na prelekcję online poświęconą Wandzie Szuman. O zasłużonej toruniance – była nie tylko działaczką niepodległościową, ale także wychowawcą, pedagogiem, lekarką i animatorką twórczości osób niepełnosprawnych – opowie dr Marta Czyżak. Prelekcja do obejrzenia na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00.
Wanda Szuman urodziła się w 1890 r. w Toruniu jako córka Eugenii z domu Gumpert i Leona Szumana, znakomitego lekarza – chirurga, w rodzinie o mocno ugruntowanych tradycjach patriotycznych i dobroczynnych. W okresie I wojny światowej zaangażowała się w działalność niepodległościową i dobroczynną, m.in. uczyła zakazanego w szkołach języka polskiego, organizowała pomoc dla ludności cywilnej poszkodowanej w wyniku działań wojennych. W okresie międzywojennym skoncentrowała się na pomocy indywidualnej i systemowej osieroconym dzieciom, w okresie powojennym – na wychowaniu i rehabilitacji dzieci niewidomych i rehabilitacji przez twórczość osób niepełnosprawnych. Była osobą o niesłychanej skromności i bezinteresowności, głęboko dobrą, która, jak pisała Zofia Szymańska (1888–1978), lekarz psychiatra – „ucieleśniała miłość”. Prelekcję zilustruje prezentacja oparta na fotografiach i skanach materiałów pochodzących ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Biblioteki Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu oraz Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej.
Partner wydarzenia: Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu.
Książnica Kopernikańska realizuje projekt „Leon Szymański – niezwykły bajończyk Niepodległej” w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2022.
Skip to content