Warsztaty dramaturgiczne dla młodzieży i studentów

Opublikowano: 8 czerwca 2020 r.

Data i czas
20 czerwca 2020 r. (sobota) – 21 czerwca 2020 r. (niedziela)
10:00–13:15

Kategorie
Warsztaty

Mapa niedostępna

Zapraszamy młodzież na warsztaty dramaturgiczne „Postać i jej historia” prowadzone przez Krzysztofa Szekalskiego – autora scenariusza do spektaklu „Cholernie mocna miłość”, który obecnie powstaje w Teatrze Horzycy.

Kiedy?
20–21 czerwca w godz. 10.00-13.15 (udział w obu dniach warsztatowych jest obowiązkowy)

Dla kogo?
Młodzież w wieku 16-23 lata zainteresowana pisaniem i konstruowaniem teatralnych historii.

Gdzie?
Warsztaty odbędą się online za pośrednictwem bezpłatne platformy ZOOM. Instrukcja instalacji programu: https://www.youtube.com/watch?v=qDGTieIRyo4

Co się będzie działo na warsztatach?
Uczestniczki i uczestnicy poznają podstawowe narzędzia dramaturgiczne i elementy, z których składa się ciekawie opowiedziany utwór sceniczny.

W części teoretycznej nauczymy się rozpoznawać te elementy i narzędzia na przykładach konkretnych fragmentów znanych sztuk czy powieści, by potem – w praktyce – budować własne wersje scen, postaci i historii.

W serii praktycznych zadań pisarskich i dramaturgicznych uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, jak zbudować postaci (główne, drugoplanowe i epizodyczne) oraz skutecznie budować dialog między nimi. Nauczą się, jak stworzyć napięcie w zapisanej scenie. Dowiedzą się, co to znaczy nielinearne prowadzenie akcji, czy jak napisać monolog.

Jak się zapisać?
Liczba miejsc jest ograniczona do 10 – decyduje kolejność zgłoszeń. Obowiązują zapisy przez link:

KRZYSZTOF SZEKALSKI – dramaturg, dramatopisarz. Ukończył Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie w 2000 r.. Był etatowym aktorem w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy w latach 2000–2006. Jest autorem i reżyserem parokrotnie nagradzanego monodramu „SAMOSPALENIE”. Kolejnym wystawionym tekstem był „SERDECZNY” w reż. Aleksandry Jakubczak w 2013 r. w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu. W 2014 r. w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbyło się czytanie jego tekstu „SNY MARINY ABRAMOVIĆ”. Notatnik Teatralny 77/2014-2015 opublikował go w dziale Nowe Teksty. Jest także autorem sztuk „WIETNAM/WARSZAWA”, „PO CO PSUĆ I TAK JUŻ ZŁĄ ATMOSFERĘ”, „PIŁKARZE”, „GREAT POLAND”, „FUCK. SCENY BUNTU” „ZŁA MATKA”, słuchowiska „CZTERECH ŚPIĄCYCH”, które powstały kolejno w Teatrze Powszechnym w Warszawie, w Teatrze Nowym w Poznaniu, w TR Warszawa, w Teatrze Polskim w Poznaniu, w Łaźni Nowej w Krakowie, i ponownie w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Jest finalistą konkursu „Obcy w domu. Wokół marca ’68”, ogłoszonego przez TR Warszawa i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin z projektem „CZTERY TYGODNIE”, który został zrealizowany w 2018 r. w TR Warszawa. W 2018 r. odbyła się premiera jego tekstu „GROTOWSKI NON FICTION”, w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Jest także współautorem książki „Grotowski non fiction. Świadectwa”. W 2019 r. przebywał na rezydencji pisarskiej w Montricher, w Szwajcarii. Następnie napisał „JUTRO PRZYPŁYNIE KRÓLOWA”, której premiera odbyła się w 2019 r. w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Ostatni jego tekst jest oparty na motywach książki „CHOLERNIE MOCNA MIŁOŚĆ” Lutza van Dijka, którego premiera będzie miała miejsce w 2020 r. w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Pracuje obecnie nad scenariuszem filmowym.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Skip to content