Wernisaż wystawy Ewy Bińczyk „Po drugiej stronie”

Opublikowano: 11 grudnia 2019 r.

Data i czas
18 grudnia 2019 r. (środa)
18:00

Lokalizacja
ACKiS „Od Nowa” (ul. Gagarina 37a)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”

Wczytuję mapę...

Ewa Bińczyk jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2014 roku obroniła pracę doktorską z zakresu sztuk plastycznych na UMK. Pracuje w Katedrze Technologii i Technik Sztuk Plastycznych na stanowisku adiunkta. Ulubionym medium, w którym najczęściej się wypowiada jest rysunek, kolaż, grafika i malarstwo. Ewa Bińczyk brała udział w wielu konkursach i wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce, a także za granicą (Belgia, Chiny, Czechy, Holandia, Niemcy, Słowacja, Szkocja).

Rysunki i kolaże, które artystka prezentuje na wystawie „Po drugiej stronie”, łączą motyw figury człowieka albo zwierzęcia, występujących jako bohaterowie oddzielnych lub wspólnych obrazów. Nazywa je rebusami, albo portretami nieoczywistymi, gdyż odwzorowanie sylwetki czy twarzy jest punktem wyjścia do snucia własnej opowieści, do „inscenizacji” obrazu. Inscenizacji w formie analogii biograficznych, metafor, czy fantazji, które dopełniają figurę centralną i w których kryje się jakiś mit osobisty. „Przekraczając granicę podobieństwa fizjonomicznego – tego, co rozpoznawalne – przechodzę na drugą stronę, która niczym lustro symbolizuje wyobraźnię, jest narzędziem autokontemplacji i odbijania świata. Po drugiej stronie znajduję nagromadzone w pamięci wydarzenia i przedmioty, odwieczne fantomy strachu i euforii będące „składnikami” ludzkiego życia wewnętrznego”.

Zwierzęta, a szczególnie koty obecne w pracach Ewy Bińczyk nie są personifikacją człowieka, ale istnieją na prawach odrębnego bytu lub bóstwa. Ich dumna obecność jest grą znaczeń, pozwala mi zakwestionować wagę tego co ludzkie i co nie – ludzkie. Lokując wdzięk i siłę w figurze zwierząt snuje surrealistyczną baśń, w której piękna należy szukać na granicy światła i mroku. Ta graniczna sytuacja jest dla artystki inspirująca i odnosi się do kondycji każdego „istnienia” na styku świata kultury i świata natury, życia i śmierci czy duszy i ciała.

Wystawa została zrealizowana w ramach Stypendium Artystycznego.

wstęp wolny

Skip to content