Wernisaż wystawy „Jacob Heinrich Zernecke – wybitny torunianin”

Opublikowano: 30 sierpnia 2022 r.

Data i czas
3 września 2022 r. (sobota) – 20 listopada 2022 r. (niedziela)
10:00–18:00

Lokalizacja
Ratusz Staromiejski (Rynek Staromiejski 1)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

Zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego na nową wystawę czasową „Jacob Heinrich Zernecke – wybitny torunianin”, która będzie okazją do poznania ciekawej biografii jednego z najważniejszych toruńskich burmistrzów.
Jacob Heinrich Zernecke (1672-1741) zasłynął jako autor kilku obszernych dzieł poświęconych historii Torunia, w tym słynnej „Kroniki toruńskiej”. Był również uczestnikiem wielu przełomowych wydarzeń. Jako sekretarz miejski ratował skarby toruńskiego archiwum podczas pożaru ratusza w 1703 roku, kilka lat później doświadczył trudów epidemii dżumy, a w 1724 roku, pełniąc urząd burmistrza, został skazany na śmierć w procesie przeciwko sprawcom tumultu toruńskiego. Ocalony w ostatniej chwili przed egzekucją, zyskał szeroki rozgłos w całej Europie.
Na wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, Biblioteki Gdańskiej PAN, Książnicy Kopernikańskiej, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Muzeum Gdańska, Archiwum Państwowego w Toruniu oraz z kolekcji prywatnych. Pamiątki związane z rodziną Zerneckego, jego dalekimi młodzieńczymi podróżami, pracą naukową, karierą urzędniczą i dramatycznymi wydarzeniami z 1724 roku pozwolą poznać nie tylko koleje życia toruńskiego burmistrza, ale również historię Torunia w burzliwym okresie przełomu XVII i XVIII wieku.
Organizatorem wystawy jest Towarzystwo Miłośników Torunia i Muzeum Okręgowe w Toruniu we współpracy z Książnicą Kopernikańską i Archiwum Państwowym w Toruniu.
Wernisaż: 2 września, godz. 12.00
Wystawa czynna: 3 września – 20 listopada 2022 r.
Skip to content