Wernisaż wystawy | „Oko w oko z Czarnobylem” | Marcin Jaworski

Opublikowano: 24 marca 2022 r.

Data i czas
5 kwietnia 2022 r. (wtorek)
18:30–20:00

Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Wyobraź sobie młode, prężnie rozwijające się miasto oraz jego okolice, które z dnia na dzień stają się puste za sprawą jednej awarii. Awarii? A może złej decyzji? Pisząc o tym mam ciarki, więc pomyśl, co czułem, chodząc po tych ulicach, zwiedzając te miejsca.
Prypeć, Czarnobyl oraz blisko setka innych miejscowości będą miały już tylko przeszłość. Puste budynki, zwłaszcza przedszkola z porozrzucanymi zabawkami i ubrankami wciąż wyglądają tak, jakby jeszcze chwilę temu były pełne ludzi. Jednak to właśnie tam, 26 kwietnia 1986 roku zakończyła się pewna historia.
Oko w oko z Czarnobylem to czwarta autorska wystawa zdjęć lipnowskiego fotoreportera Marcina Jaworskiego. W lutym 2019 roku odbył podróż do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Przedszkole, szpital, szkoła, cmentarz czy policyjny komisariat to tylko niektóre z miejsc, jakie autor miał okazję zobaczyć. Wystawa fotografii została zaprezentowana po raz pierwszy 26 kwietnia 2016 roku w 33. rocznicę katastrofy. Dziś historia zatacza niestety fatalne koło i nasi wschodni sąsiedzi, którzy w 1986 roku przeżywali wysiedlenie, ponownie muszą uciekać.
Marcin Jaworski – lipnowski dziennikarz i fotoreporter, pracujący w zawodzie od 2009 roku. Wydawca i redaktor naczelny portalu informacyjnego Terazlipno.pl. Przez lata współpracował z kilkoma tytułami prasowymi. Prowadzi program lokalny w Telewizji Kablowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Lipnie. Trzykrotny laureat konkursu Kujawsko-Pomorskie Press Foto w kategorii Wydarzenia (2019, 2020, 2021) oraz Życie codzienne (2019). Ma na swoim koncie cztery autorskie wystawy: Przede wszystkim muzyka (2015), Kraków pełen radości – Światowe Dni Młodzieży w obiektywie (2016), Sto twarzy (2018) oraz Oko w oko z Czarnobylem (2019).
Skip to content