Wernisaż wystawy „Porządek dnia w dawnym Toruniu”

Opublikowano: 7 października 2021 r.

Data i czas
19 października 2021 r. (wtorek)
17:00–19:00

Lokalizacja
Muzeum Historii Torunia (Łazienna 16)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

Muzeum Historii Torunia
19 listopada 2021 – luty 2022
kurator dr Alicja Sumowska
Życie mieszkańców dawnego Torunia regulowały przede wszystkim specjalne uchwały rady miejskiej, zwane wilkierzami. Zawarte w nich przepisy miały zapewnić porządek w mieście, a w praktyce wpływały także na miejski rytm życia. Jednak nie były one jego jedynym wyznacznikiem. Inaczej wyglądał dzień kupca, duchownego czy rzemieślnika, jeszcze inny porządek dnia mieli mieszkańcy toruńskiego zamku krzyżackiego. Dzień powszedni z kolei różnił się od świątecznego. Rytm doby wyznaczały nie tylko dzwony kościelne i miejskie zegary, ale także panujące zwyczaje czy odbywające się w mieście wydarzenia.
Odwiedzając wystawę, dowiecie się między innymi, ile dni świątecznych liczył średniowieczny kalendarz liturgiczny, ile razy na dobę modlił się brat-kapłan w zakonie krzyżackim, ile godzin dziennie pracował rzemieślnik murarski czy kiedy toruński kupiec kończył sezon zamorskich podroży.
Na ekspozycji znajdą się między innymi dokumenty normujące miejską rzeczywistość, a więc toruńskie wilkierze i statuty cechowe, ale także przedmioty codziennego użytku, zawodowe atrybuty oraz dawne zegary i kalendarze.
Wystawie towarzyszy katalog.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przez Gminę Miasta Toruń
dr Alicja Sumowska
Podpis do ilustracji:
Toruń
Daniel Christian Pietesch, Toruń, 1684
ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu
Skip to content