Wernisaż wystawy | Tetrapoda
Opublikowano: 3 listopada 2020 r. Data i czas
6 listopada 2020 r. (piątek) – 14 grudnia 2020 r. (poniedziałek)
10:00–16:00
Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)
Kategorie
Wystawy
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Artysta także pragnie stanąć na dziewiczym lądzie swojej sztuki, być autonomicznym podmiotem, ważnym, znaczącym, wyjątkowym.
Ideą Grupy Artystycznej TETRAPODA jest, by zawsze trwała i była nie do obalenia.
W sztuce, która bierze się z ciała, z ziemi, nie przez ten czy inny kolor, ale przez nadanie wiarygodności naszym działaniom.
Ta wiarygodność to nasza wewnętrzna duchowa odwaga.
Proporcje tej odwagi to siła naszej intuicji, a ta – z nas wszystkich
tych i poprzednich żywotów.
Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, otrzymując w 1999 roku dyplom z malarstwa w pracowni prof. Lecha Wolskiego oraz z rysunku w pracowni prof. Krzysztofa Candera.
Stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuk plastycznych uzyskała w 2013 roku. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego.
Prezentowała prace na trzydziestu pięciu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczyła także w około sześćdziesięciu wystawach zbiorowych. Otrzymała dwanaście nagród i wyróżnień.
Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach muzealnych w Polsce, Niemczech, Serbii oraz w Stanach Zjednoczonych.
Tworzy obrazy, obiekty, rzeźby, płaskorzeźby i rysunki w technice własnej.
Jest absolwentem PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku (dyplom w 1980). Wcześniej uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem (1969-1974). Od 1988 tworzy w swojej pracowni (Atelier Mariacka) przy ul. Mariackiej w Gdańsku. W sezonie letnim pracownia jest otwarta dla mieszkańców i gości Gdańska. Jest artystą bardzo aktywnym – bierze udział w licznych plenerach i spotkaniach artystycznych – oraz wszechstronnym. W ciągu ponad 40 lat pracy twórczej stworzył wiele monumentalnych form rzeźbiarskich w kamieniu, drewnie (czarny dąb), ponad 700 kamiennych głów (granity i dolomity), prac malarskich, setki prac w technice collage, kilkadziesiąt prac techniką assemblage, kilka realizacji / zdarzeń teatralnych, ponad 400 tekstów i form poetyckich. Wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą, m.in. w Holandii i we Francji. Był nagradzany, m.in.Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2018), Medalem Marszałka Województwa Pomorskiego (2018), Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska (2019), II Nagrodą Annale ZPAP Toruń (2020). Jego podstawowymi materiałami są kamień i czarny dąb, często wydobywany z gdańskich wód. Mówi o sobie: „Jestem archeologiem – wydobywam na powierzchnię zapomniane, zdawać by się mogło minione, zaprzeszłe, ale jakże aktualne – wszechobecne. Wydobyć – zapisać – przekazać innym – oto cel archeologa-artysty”.
W 1986 roku ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest członkiem ZPAP Okręg Toruński. Uprawia malarstwo, zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem witraży, zajmuje się konserwacją witraży. W tym czasie wykonał wiele projektów witraży monumentalnych, ale również małych form witrażowych. Zajmuje się również fusingiem. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego prace były nagradzane i wyróżniane.