Wernisaż wystawy | Tetrapoda

Opublikowano: 3 listopada 2020 r.

Data i czas
6 listopada 2020 r. (piątek) – 14 grudnia 2020 r. (poniedziałek)
10:00–16:00

Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Nazwa Grupy Artystycznej TETRAPODA jest inspirowana dwoma znaczeniami tego słowa:
1) Około 400 mln lat temu nastąpiło przekształcenie ryby w czworonoga. Ryba tiktaalik stanęła na ziemi, dając początek czworonogom, a naukowcy nazwali ją tetrapoda.
🟠 Artysta także pragnie stanąć na dziewiczym lądzie swojej sztuki, być autonomicznym podmiotem, ważnym, znaczącym, wyjątkowym.
2) Wraz z pojawieniem się czołgów, pojawiły się przeciwczołgowe przeszkody. Jedna z nich to przedmiot z żelbetu – czteroramienny, którego nie sposób było obalić – w każdej pozycji stał. Nazwano go tetrapoda.
🟠 Ideą Grupy Artystycznej TETRAPODA jest, by zawsze trwała i była nie do obalenia.
Tak! Słowo stało się ciałem.
W sztuce, która bierze się z ciała, z ziemi, nie przez ten czy inny kolor, ale przez nadanie wiarygodności naszym działaniom.
Ta wiarygodność to nasza wewnętrzna duchowa odwaga.
Proporcje tej odwagi to siła naszej intuicji, a ta – z nas wszystkich
tych i poprzednich żywotów.
Pomysłodawca, założyciel Grupy Artystycznej TETRAPODA i autor tekstu: Janusz Mirosław Dembowski
Wystawa prezentowana będzie w filii Dom Muz Podmurna i przedstawi prace następujących artystów:
Anna Wysocka urodziła się 9 czerwca 1975 roku w Toruniu.
Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, otrzymując w 1999 roku dyplom z malarstwa w pracowni prof. Lecha Wolskiego oraz z rysunku w pracowni prof. Krzysztofa Candera.
Stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuk plastycznych uzyskała w 2013 roku. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego.
Prezentowała prace na trzydziestu pięciu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczyła także w około sześćdziesięciu wystawach zbiorowych. Otrzymała dwanaście nagród i wyróżnień.
Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach muzealnych w Polsce, Niemczech, Serbii oraz w Stanach Zjednoczonych.
Tworzy obrazy, obiekty, rzeźby, płaskorzeźby i rysunki w technice własnej.
Janusz Mirosław Dembowski (1953) – rzeźbiarz, malarz, rysownik, poeta.
Jest absolwentem PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku (dyplom w 1980). Wcześniej uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem (1969-1974). Od 1988 tworzy w swojej pracowni (Atelier Mariacka) przy ul. Mariackiej w Gdańsku. W sezonie letnim pracownia jest otwarta dla mieszkańców i gości Gdańska. Jest artystą bardzo aktywnym – bierze udział w licznych plenerach i spotkaniach artystycznych – oraz wszechstronnym. W ciągu ponad 40 lat pracy twórczej stworzył wiele monumentalnych form rzeźbiarskich w kamieniu, drewnie (czarny dąb), ponad 700 kamiennych głów (granity i dolomity), prac malarskich, setki prac w technice collage, kilkadziesiąt prac techniką assemblage, kilka realizacji / zdarzeń teatralnych, ponad 400 tekstów i form poetyckich. Wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą, m.in. w Holandii i we Francji. Był nagradzany, m.in.Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2018), Medalem Marszałka Województwa Pomorskiego (2018), Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska (2019), II Nagrodą Annale ZPAP Toruń (2020). Jego podstawowymi materiałami są kamień i czarny dąb, często wydobywany z gdańskich wód. Mówi o sobie: „Jestem archeologiem – wydobywam na powierzchnię zapomniane, zdawać by się mogło minione, zaprzeszłe, ale jakże aktualne – wszechobecne. Wydobyć – zapisać – przekazać innym – oto cel archeologa-artysty”.
Wojciech Kozioł (1958)
W 1986 roku ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest członkiem ZPAP Okręg Toruński. Uprawia malarstwo, zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem witraży, zajmuje się konserwacją witraży. W tym czasie wykonał wiele projektów witraży monumentalnych, ale również małych form witrażowych. Zajmuje się również fusingiem. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego prace były nagradzane i wyróżniane.
Wystawa czynna od 6 listopada do 14 grudnia 2020 w Galerii Muz (ul. Podmurna 1/3) od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00 oraz podczas wydarzeń.
Wstęp wolny
Skip to content