Obecne w ustnych i pisemnych przekazach, utrwalone na starych fotografiach, przykryte chodnikami i nowoczesnymi zabudowaniami. Jak zmieniało się nasze miasto na przestrzeni lat? Których obiektów już z nami nie ma? Z urbanistycznym pejzażem Torunia sprzed lat zetkniemy się podczas wystawy malarskiej Toruń nieistniejący autorstwa Henryki Piekarskiej.
Cykl obrazów przedstawia nieobecne już na mapie Torunia obiekty architektoniczne. Są wśród nich budowle sakralne, mieszczańskie oraz użytku publicznego. Seria w malowniczy sposób snuje opowieści tchnące historią naszego miasta, które uzupełnione zostaną o inne dzieła pochodzące z bogatego zbioru prac Henryki Piekarskiej.
Wydarzenie jest realizowane i finansowane w ramach Stypendium Miasta Torunia w Dziedzinie Kultury. Podstawą wyboru tematów były materiały archiwalne i muzealne artefakty, a także merytoryczne konsultacje z ekspertami w tej dziedzinie.
Henryka Piekarska – urodzona na Warmii i Mazurach. Od dziesiątego roku życia wraz z rodziną zamieszkała we Włocławku, gdzie ukończyła Liceum Ziemi Kujawskiej. Uzyskała magisterium z ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim oraz tytuł doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w administracji państwowej, na uczelniach wyższych oraz na rzecz lokalnych środowisk. Z zamiłowania regionalistka, autorka licznych publikacji. Obecnie aktywnie angażuje się w działalność Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zwłaszcza w malarstwo, tańce w kręgu oraz jako współautorka publikacji Trzecia Młodość. Jest kierowniczką Grupy Plastycznej Kolorowe Impresje prowadzonej przez profesor Marię Serwińską Guttfeld. Pracuje jako wolontariuszka Fundacji Kamienica Inicjatyw oraz należy do kolegium redakcyjnego portalu internetowego My w Toruniu.