Wernisaż „XI Bałtyckie Triennale Medali. 500 lat sztuki medalierskiej na Litwie i w Polsce”

Opublikowano: 6 lipca 2021 r.

Data i czas
7 lipca 2021 r. (środa) – 15 września 2021 r. (środa)
10:00–18:00

Kategorie
Wystawy

Mapa niedostępna

Bałtyckie Triennale Medali jest międzynarodową wystawą medalierską odbywającą się cyklicznie w krajach nadbałtyckich. W roku 2021 przypada XI edycja tej imprezy, której pierwsza odsłona ma miejsce w Muzeum Okręgowym w Toruniu, w Ratuszu Staromiejskim. Następnie medale zostaną zaprezentowane w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie oraz w Muzeum Narodowym w Wilnie. Tematem przewodnim XI edycji Triennale jest 500 lat sztuki medalierskiej na Litwie i w Polsce. Inicjatorem projektu jest Litewski Związek Artystów Medalierów, który zaprosił do współpracy artystów z Litwy, Łotwy, Szwecji oraz Polski. Organizatorem ze strony polskiej jest Stowarzyszenie Artystyczne „OTWARTE”, które zaprosiło do współpracy Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.
Na wystawie można zobaczyć blisko 150 obiektów medalierskich autorstwa 72 artystów. Reprezentantami Polski są artyści medalierzy z całego kraju o znaczącym dorobku i ugruntowanej pozycji w dziedzinie medalierstwa, jak również artyści dla których medalierstwo stanowi jeden z obszarów twórczych zainteresowań. Ekspozycji współczesnych medali towarzyszy zbiór wybranych medali historycznych z kolekcji Muzeum Okręgowe w Toruniu nawiązujący do przewodniego tematu wystawy.
Prezentacja tak dużej liczby artystów i różnych środowisk twórczych stwarza okazję do refleksji dotyczącej specyfiki sztuki medalierskiej oraz pojawiających się nowych tendencji obrazowania w tej dyscyplinie.
XI Bałtyckie Triennale Medali. 500 lat sztuki medalierskiej na Litwie i w Polsce
Ratusz Staromiejski (Piwnica Gdańska)
7 lipca – 15 września
Wernisaż: 7 lipca, godzina 17:00
Kuratorzy: Lina Kalinauskaitė, Sebastian Mikołajczak
Koordynator ze strony muzeum: Robert Żytkowicz
Kurator XI Bałtyckich Triennale Medali Lina Kalinauskaitė
Kurator Polskiej odsłony XI Bałtyckich Triennale Medali Sebastian Mikołajczak
Skip to content