WIECZÓR BEZ TABU | JAPONIA

Opublikowano: 24 sierpnia 2021 r.

Data i czas
18 września 2021 r. (sobota)
18:00–21:00

Lokalizacja
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Łokietka 5)

Kategorie
Warsztaty

Organizator
Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”

Wczytuję mapę...

W głównym budynku Młyna Wiedzy przygotowaliśmy wykłady poświęcone erotyce ludowej, japońskim wulgaryzmom, mandze i anime oraz mitom na temat Japonii. Dostępne będą również warsztaty poświęcone ogrodom zen. Nie zabraknie Pokemonów.
W budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji będą dostępne 4 aktywności. Wykład poświęcony seksowi w Japonii, pokaz sztuk walki, stanowisko do robienia pamiątkowych zdjęć oraz karaoke. Nie zabraknie japońskich smakołyków i trunków.
Mówiąc o rodzimych wierzeniach Japonii, z reguły podkreśla się (przede wszystkim) aspekt kultu przodków. Jednak w ludowym shintō nie mniej ważną rolę odgrywały kulty płodności, które w różnych miejscach w kraju przybierały różne postacie. Prezentacja poświęcona erotyce ludowej przybliży wybrane przejawy owej afirmacji ciągłości życia, które pozostają obecne w japońskim krajobrazie do dzisiaj.
Uczestnicy/uczestniczki będą mogli stworzyć własny karesansui, zwany również sekitei. To kompozycja z żwiru, pisaku i kamieni stworzona pod wpływem estetyki zen. Prawdopodobnie oddziałuje ona na podświadomość widza nie bezpośrednio poprzez widok kamieni, z których są zbudowane, ale poprzez puste przestrzenie pomiędzy kamieniami.
Przygotowaliśmy również wykład dr Katarzyny Marak poświęcony błędnym przekonaniom i informacjom dotyczącym Japonii popularyzowanym w literaturze podróżniczej. Mimo tego, że Japonią rządzi najzwyklejsza logika kulturowa – nawet jeśli jest ona odmienna od europejskiej – przedstawiana jest ona często przez autorów jako inny, egzotyczny świat, którego mieszkańcy i obyczaje są obce i niezrozumiałe. Szerzenie sensacyjnych dezinformacji i atrakcyjnych, stereotypowych obrazów prowadzi do tego, że “Japonia” budowana z niesprawdzonych lub fałszywych informacji nie tylko nie ma wiele wspólnego z autentyczną Japonią, a wręcz zaczyna żyć własnym życiem.
Nie zabraknie lekcji japońskich wulgaryzmów. Język japoński jest niemal wolny od słów, które w naszym rozumieniu uchodzą za wulgarne. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy Japonii nie mogą nikogo obrazić. Wyrazy odpowiadające naszym „cholera”, czy „kurde” mogą mieć różną moc w zależności od tego kto, w jaki sposób i do kogo je wymawia. Oprócz tego język z Kraju Kwitnącej Wiśni potrafi być niezwykle obraźliwy nawet wtedy, kiedy używamy zwyczajnych słów – istotna jest w nim bowiem forma i etykieta językowa, o czym będzie można przekonać się na zajęciach.
Mało kto wie, ale karaoke powstało i rozwinęło się w Japonii. Podczas wieczoru będzie można wcielić się w salarymana i wyśpiewać ulubione utwory. A także wziąć udział w lekcji rysowania mangi.
Wieczór odbędzie się 18 września w godz. 18:00-21:00. Aktywności będą realizowane w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji.
Bilet w cenie 30 złotych można kupić w kasie CNMW oraz w systemie sprzedaży online.
Wydarzenie dedykujemy osobom od 15. roku życia. Ze względu na obostrzenia sanitarne – liczba miejsc jest ograniczona.
Skip to content