Wieczór Mistrzów – Zakończenie 41. sezonu artystycznego
Opublikowano: 20 kwietnia 2020 r. Data i czas
12 czerwca 2020 r. (piątek)
19:00–21:00
Kategorie
Koncerty
Wystąpią:
Krzysztof Książek – fortepian
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Wojciech Pławner – dyrygent I części
Dainius Pavilionis – dyrygent II części
W programie:
F. Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11
***
L. van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67
W ramach tego koncertu zaprezentowane zostaną najsłynniejsze dzieła mistrzów: Chopina i Beethovena – ikon muzyki klasycznej. Ich utwory niezmiennie goszczą na scenach w każdym zakątku świata. Koncert Wieczór mistrzów pozwoli w wyjątkowy sposób podsumować i zakończyć 41. Sezon artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
F.Chopin – nazywany Mozartem romantyzmu, geniusz harmonii, prostoty i umiaru. Już jako dziecko wykazywał się ponadprzeciętną dojrzałością i wszechstronnym talentem muzycznym. Jako dwudziestolatek – miał już bogaty dorobek kompozytorski. Dokonał rewolucji w instrumentalnej kolorystyce muzyki. Dzieła koncertowe stanowią tylko małą część dorobku Chopina. Trzonem jego twórczości są kompozycje fortepianowe, które do dziś stanowią główny repertuar koncertowy pianistów całego świata. Znaczenie i popularność koncertów Chopina tkwi w bogactwie i świeżości melodyki, w doskonałości faktury fortepianowej, oryginalnej harmonice i inwencji. Z dziełami takiego geniusza mogą się mierzyć tylko najlepsi.
***
L. Beethoven- niezwykle uzdolniony muzycznie, już w wieku ośmiu lat występował jako pianista. Grał też na klawesynie, organach, skrzypcach. V Symfonia jest zrozumiała i bliska odbiorcom, bo wszystkie środki muzycznego kształtowania są ograniczone do minimum. Z jednego motywu, składającego się zaledwie z 4 dźwięków, powstało pierwsze Allegro. Motyw ten wiąże wszystkie cztery części. Sam twórca określił go słowami: Tak stuka los do naszych bram i dlatego dzieło nazywane jest czasami Symfonią losu. W pierwszej części przelotnie występuje bardziej pogodny epizod, który nadaje lekkości dramatycznemu Allegro. II część jest zapowiedzią radosnego Finału. Tajemniczy temat III części intonują kontrabasy (a nie jak wcześniej skrzypce, altówki i wiolonczele), rogi, oboje i trąbki. Trio tej części należy do najoryginalniejszych utworów Beethovena. Niezwykłe wrażenie nadadzą głuche uderzenia kotłów na tle uśpionej orkiestry.
Bilety w sprzedaży: w kasie CKK Jordanki oraz na stronie:
Bilet dostępny w ramach Abonamentu CZERWIEC 2020 oraz Vouchera – biletu prezentowego. Szczegóły:
Pozostałe wydarzenia 41. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: www.tos.art.pl.
Rezerwacja dla grup zorganizowanych:
tel. kom. +48 790 206 810
e-mail: k.olszewska@tos.art.pl
____________________________________________
Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
Mecenasi: Nova Trading S.A., PGE Energia Ciepła S.A, TZMO S.A
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna –
Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
____________________________________________
Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.
Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem-rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2019/2020 jest Wojciech Pławner.