Wieczór patriotyczny

Opublikowano: 8 listopada 2022 r.

Data i czas
11 listopada 2022 r. (piątek)
17:00–19:00

Kategorie
Koncerty

Mapa niedostępna

Polonez Pożegnanie ojczyzny jako niezwykle wzruszająca kompozycja Michała Kleofasa Ogińskiego jest jednym z najbardziej znanych polonezów w historii tego gatunku i najbardziej znany polonez doby przedchopinowskiej. Utwór wywarł duży wpływ także na innych kompozytorów począwszy od Marii Szymanowskiej czy Chopina, a skończywszy na Wojciechu Kilarze, który wyraźnie nawiązuje do utworu w polonezie napisanym do filmu Pan Tadeusz. Przez lata był tym polonezem, który otwierał wszystkie bale i studniówki.

Mieczysław Karłowicz napisał Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 w 1902 roku dla swojego profesora skrzypiec, wybitnego wirtuoza Stanisława Barcewicza. Już jego premierowe wykonanie spotkało się z życzliwym przyjęciem. Partia solowa wymaga od solisty niezwykłej biegłości technicznej i potwierdza jak znakomicie kompozytor poznał ten właśnie instrument. Koncert obfituje także w piękne fragmenty liryczne, szerokie kantyleny, ciekawe rozwiązania harmoniczne i czytelnie skonstruowaną formę.

Ignacy Feliks Dobrzyński to jeden z najważniejszych z kompozytorów polskich epoki Chopina. Niestety przez wiele lat jego twórczość była praktycznie zapomniana. Obecnie wraca na estrady a jednym z najczęściej grywanych dzieł kompozytora jest jego II symfonia c-moll op. 15 nosząca podtytuł Symfonia charakterystyczna w duchu muzyki polskiej. Jak pisze prof. Irena Poniatowska, wszystkie części symfonii nasycone były polskością. Kompozytor w mistrzowski sposób przenosi w niej tematy zaczerpnięte z polskiej muzyki ludowej na grunt europejskiej muzyki artystycznej. Potwierdza to, że Dobrzyński był jednym z najwybitniejszych symfoników polskich XIX wieku.

Wystąpią:
Adam Falenta – skrzypce
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Maciej Tomasiewicz – dyrygent
W programie:
M. K. Ogiński – Polonez Pożegnanie ojczyzny
M. Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
I. F. Dobrzyński – II Symfonia c-moll op. 15 Symfonia charakterystyczna w duchu muzyki polskiej
Koncert odbędzie się w AULI UMK.
Bilety w cenach 45/35 zł, do nabycia w kasie biletowej TOS oraz na stronie: https://biletytos.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=881 
W przypadku zainteresowania biletami grupowymi prosimy o kontakt – k.olszewska@tos.art.pl, tel.: +48 56 644 83 01, kom.: +48 790 206 810
___________________________________________
Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Mecenas Strategiczny: Nova Trading S.A.
Mecenas Kultury – Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenasi: Nova Metale Sp. z o.o., Weyna Invest Sp. J.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Skip to content