WYKŁAD | „Podróż Romana Haltera, czyli śladem życia i twórczości chodeckiego Żyda”

Opublikowano: 15 września 2022 r.

Data i czas
24 września 2022 r. (sobota)
13:00–14:30

Lokalizacja
Ratusz Staromiejski (Rynek Staromiejski 1)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

💬 Wykład przybliży historię artysty oraz emigranta, którego los stał się równocześnie traumą i motywem przewodnim jego sztuki. Jako ocalały z Holokaustu często podkreślał polsko-żydowską tożsamość oraz etniczną różnorodność swojego rodzinnego miasta Chodcza. Wojenne przeżycia artysty doprowadziły ostatecznie do jego wyjazdu na Wyspy Brytyjskie, gdzie się osiedlił, zdobył wykształcenie i tworzył aż do śmierci.
Roman Halter przywracał w swoich wspomnieniach stracony na zawsze świat, który utrwalił w autobiografii oraz onirycznych kompozycjach malarskich i witrażowych. Do jego prac należy również projekt wyposażenia szkoły rabinackiej w Londynie, a jednym z najbardziej znanych pozostaje brama-memoriał w Instytucie Jad Waszem.
👤Prowadząca: Ewa Sobczyk – historyczka sztuki, doktorantka Wydziału Nauk Historycznych w Toruniu oraz absolwentka hebraistyki. W swoich badaniach porusza przede wszystkim problem polskiej sztuki na emigracji, ze szczególnym uwzględnieniem twórców pochodzenia żydowskiego.
Wydarzenie towarzyszy wystawie plenerowej „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”.
Więcej o wystawie ➡ https://bit.ly/wystawa_pelno_ich_nigdzie
_________________________________________
🏛 Ratusz Staromiejski – Sala Kinowa, ul. Rynek Staromiejski 1
👉 Wykład: 24 września 2022 r. o godz. 13.00
👉Wystawa czynna: 14 września – 9 października 2022 r.
🎟 Wstęp wolny!
Skip to content