Wystawa malarstwa w Galerii Muz na Podmurnej | Wo-Man

Opublikowano: 6 maja 2021 r.

Data i czas
7 maja 2021 r. (piątek) – 28 maja 2021 r. (piątek)
11:00–19:00

Kategorie
Wystawy

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Mapa niedostępna

Wystawa WO-MAN Żaneta Chłostowska-Szwaczka to spokojna, choć sugestywna próba ukazania problemów z jakimi ciągle jeszcze borykają się kobiety. Kobieta jako trochę inny człowiek mierzy się ze stereotypami kulturowymi, poglądami przydzielającymi role w społeczeństwie nie ze względu na zdolności, lecz płeć – często krzywdzącymi kobiety i marnującymi ich potencjał.
W swojej twórczości Artystka dąży do przekonania odbiorcy do własnych prac wraz z ich przesłaniem, lecz ostateczna opinia i ocena należy do widza.
W pracach często powtarza się motyw zasłoniętych oczu. Pomimo tego mamy wrażenie, że oczy pilnie nas obserwują, rejestrują rzeczywistość, a następnie emanują emocjami.
Dlaczego tych emocji musimy się tylko domyślać? Dlaczego są skrywane? Według Artystki czasami z różnych względów – aby emocje te nie przekształciły się w otwarty konflikt, decydujemy się na proces wycofania, a następnie cichej, organicznej, choć czasochłonnej pracy nad zmianą rzeczywistości. Natomiast, by nastąpiły pozytywne zmiany, proces ten musi być świadomie zainicjowany, aby zbliżyć się do pożądanego celu. Przebieg wycofania, który nie odbywa się w wyniku wolnych i świadomych wyborów, lecz jest następstwem presji kulturowej i ciągle ponawianych prób narzucania jedynie słusznych paternalistycznych wzorców.
Żaneta Chłostowska-Szwaczka – ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze oraz studia na kierunku malarstwo w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2009 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Jana Gawrona. Swoje prace prezentowała w kraju i za granicą na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest współzałożycielem Grupy Artystycznej Inicjatywa twórcza 29 lutego.
❗ Wystawa czynna od 7 maja 2021 do 28 maja 2021 roku od poniedziałku do piątku w Galerii Muz w godz. 11:00-19:00 w zależności od aktualnego reżimu sanitarnego w instytucjach kultury – obecnie instytucje kultury pozostają zamknięte. O zmianach będziemy informować w wydarzeniu ❗
Galeria Muz | Podmurna 1/3 |

Mój Toruń
Skip to content