Wystawa Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu

Opublikowano: 7 września 2023 r.

Data i czas
8 września 2023 r. (piątek) – 12 listopada 2023 r. (niedziela)
12:00–17:00

Lokalizacja
Ratusz Staromiejski (Rynek Staromiejski 1)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

wyjątkowa wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu uświetni obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Mowa tu oczywiście o ekspozycji pt. „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, będącej efektem współpracy toruńskiego muzeum z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i z Europy, która naszym zdaniem stanie się godnym najwyższej uwagi wydarzeniem wystawienniczym Roku Kopernikańskiego 2023.

Tematem ekspozycji jest wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania.
Wystawa opowiada o Koperniku, ukazując renesansowe bogactwo sztuki włoskiej, niezmierzoną mozaikę kultur obszaru Veneto i Emilii-Romanii.
Znajdą się na niej m.in. znaczące dzieła malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego powstałe na terenie Italii pomiędzy XV a XVI w.

Od września do listopada w toruńskim Ratuszu Staromiejskim zagości niemal 650 eksponatów z uznanych muzeów i instytucji z Polski i Europy m.in. z Zamku Królewskiego w Warszawie, z Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Biblioteki Apostolskiej w Watykanie, Biblioteki Uniwersytetu w Uppsali, Galerii Narodowej we Lwowie czy z Galerie dell’Accademia w Wenecji.

Wystawa prezentowana będzie w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu od 9 września do 12 listopada 2023 r.

Skip to content