Multimedialna instalacja filmowo-artystyczna na 100-lecie filmu „Gabinet doktora Caligari”
Kiedy: 15.10–21.11.2021
Otwarcie wystawy: 15.10.2021 (piątek), godz. 18.00
Kurator: Krzysztof Stanisławski
Koordynatorka: Renata Prokurat, Goethe-Institut w Warszawie
Koordynatorka z CSW: Alicja Hryckiewicz
Partner: Goethe-Institut w Warszawie
100 lat temu w berlińskim kinie Marmur Palast miała miejsce premiera jednego z największych arcydzieł w historii kina – „Gabinetu doktora Caligari” Roberta Wienego. Było to dzieło zapoczątkowujące nowy kierunek – ekspresjonizm w kinie, a jednocześnie do dziś jeden z najdoskonalszych przykładów symbiozy sztuki i filmu.
Od listopada 2020 na Bulwarze Sztuki CSW prezentujemy instalację pt. „GABINET / DAS KABINET”, wyprodukowaną przez Goethe-Institut wraz partnerami: Deutsche Kinemathek w Berlinie, studiem UFA X w Babelsbergu i Fundacją F.W. Murnaua w Wiesbaden. Efektem tego ogromnego, bardzo skomplikowanego pod względem technicznym, kosztownego przedsięwzięcia jest mobilna, 12-tonowa instalacja multimedialna, przygotowana do pokazów w przestrzeni miejskiej. W 2019 obejrzeli ją widzowie w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, a od roku zwiedzający CSW w Toruniu.
Na przełomie 2019 i 2020 powstała „lekka” wersja instalacji „GABINET / DAS KABINETT” pt. „PAWILON. CALIGARI”, przystosowana do prezentacji wewnątrz muzeów i galerii. Jej inauguracja miała miejsce w Muzeum Filmu i Telewizji Deutsche Kinemathek w Berlinie w lutym 2020 (trwała do maja 2021), a od 15 października 2021 będzie prezentowana w przestrzeni Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.
„PAWILON” odwołuje się bezpośrednio do związków sztuki i filmu. To lekki obiekt zbudowany z aluminiowych profili i zadrukowanych, podświetlanych paneli banerowych, na których prezentowane są neoekspresjonistyczne, zainspirowane filmem Roberta Wienego projekty malarskie Zdzisława Nitki, artysty, który tak jak Wiene wywodzi się z Wrocławia.
Na wystawie w CSW instalacji „PAWILON. CALIGARI” towarzyszy obszerny przegląd obrazów, namalowanych specjalnie w ramach tego projektu i nawiązujących do „Gabinetu doktora Caligari”. Jego autorami są ZDZISŁAW NITKA i EUGENIUSZ MINCIEL – wrocławscy neoekspresjoniści, którzy wykonali również malowidła wewnątrz kontenerów „GABINETU”.
W środku instalacji prezentowany jest pierwszy w Polsce film wolumetryczny pt. „SEN CEZARA”, który można oglądać w okularach VR (z zachowaniem wymogów sanitarnych).
„PAWILON. CALIGARI” jest oświetlony od wewnątrz i stanowi centrum ekspozycji.
W środku umieszczone jest stylizowane masywne krzesło, zawierające laptop, z którego wyświetlany jest film wolumetryczny.