Wystawa „Sztuka plakatu muzealnego”

Opublikowano: 8 czerwca 2020 r.

Data i czas
15 sierpnia 2020 r. (sobota) – 15 listopada 2020 r. (niedziela)
10:00–18:00

Lokalizacja
Ratusz Staromiejski (Rynek Staromiejski 1)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

Plakat będący niemal od zawsze nieodłącznym, podstawowym elementem reklamy z racji swego promocyjnego charakteru nierzadko bywa lekceważony przez odbiorcę, który zwraca uwagę jedynie na zawarte na nim informacje, pomijając przy tym trud włożony w jego wykonanie oraz pomysłowość artysty. Nierzadko jednak grafik, malarz, rysownik popisuje się nie lada artyzmem i tworzy małe dzieło sztuki, które zasługuje na osobne uznanie. Niniejsza ekspozycja ma na celu zaprezentowanie wyjątkowych plakatów, które na przestrzeni ostatnich 70 lat promowały wydarzenia oraz wystawy organizowane przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Przygotowano te nietypowe, najbardziej reprezentacyjne dla danego okresu, wykonane przeróżnymi technikami prace, które od dekad zdobią toruńskie słupy reklamowe oraz gabloty zachęcając równocześnie do wizyty w muzeum.

Niniejsza ekspozycja to również podróż przez historię, swoista kronika dokumentująca życie kulturalne Torunia. Chronologiczny układ plakatów dobrze oddaje zmiany społeczne i polityczne, które zaszły na przestrzeni ostatnich lat.

Z racji lokalnego charakteru prezentowanych dzieł na wystawie znalazły się prace osób związanych głównie z toruńskim światkiem artystycznym m.in. Krzysztofa Deczyńskiego, Tomasza Pietrzyka, Jacka Nawrockiego, Małgorzaty Sobeckiej czy Stanisława Lackowskiego.

Sztuka plakatu muzealnego na przykładzie kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu
Ratusz Staromiejski
Wystawa czynna: 15 sierpnia – 15 listopada
Kuratorzy: Justyna Nowak, Hubert Smolarek

Skip to content