XII Święto Bydgoskiego Przedmieścia

Opublikowano: 6 sierpnia 2021 r.

Data i czas
28 sierpnia 2021 r. (sobota) – 29 sierpnia 2021 r. (niedziela)
10:00–23:30

Lokalizacja
Domkultury! (ul. Sienkiewicza 11)

Kategorie
Inne

Organizator
DomuKultury! Bydgoskie Przedmieście

Wczytuję mapę...

Mieszkańcy zabytkowej toruńskiej dzielnicy już po raz 12-ty organizują Święto Bydgoskiego Przedmieścia. W tym roku, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2021” oraz Gminy Miasta Toruń, święto będzie trwać aż dwa dni – od 28 do 29 sierpnia,. Wydarzenie jest sumą kilkudziesięciu inicjatyw odbywających się w całej dzielnicy oraz kilkunastu wydarzeń widowiskowych. Organizatorami Święta są sami mieszkańcy, miłośnicy i sympatycy Bydgoskiego Przedmieścia, osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, firmy i grupy nieformalne. Każdy może zgłosić do programu swoje wydarzenie lub zrealizować autorską inicjatywę. Wszystkie wydarzenia odbędą się w poszanowaniu zasad reżimu sanitarnego.
IDEA
Idea Święta Bydgoskiego Przedmieścia opiera się na zaproszeniu mieszkańców do wspólnego celebrowania wyjątkowej atmosfery tej dzielnicy pełnej sentymentalnego czaru, pięknej architektury i historii, rzemiosła, a także wyjątkowych ludzi. Program Święta koncentruje się na małych wydarzeniach, dziejących się równolegle w podwórkach, alejkach parkowych i ukrytych zakamarkach. Wydarzenia stanowią dla sąsiadów zachętę do bliższego poznania się, a dla mieszkańców i miłośników dzielnicy – do spojrzenia w górę i przyjrzenia się ukrytym architektonicznym detalom, a społeczność Torunia do odkrycia walorów wypoczynkowych i estetycznych Bydgoskiego.
DZIAŁANIA SPOŁECZNE
Centrum organizacyjne święta w ostatnich latach stanowi Domkultury! Bydgoskie Przedmieście, co nie znaczy że jest to centrum decyzyjne. Wszystkie decyzje podejmowane są wspólnie – ekipa z domu kultury zaprasza na spotkania, podczas których można porozmawiać, przedstawić swoje plany i organizacyjne potrzeby. Dotychczas zgłoszone wydarzenia i inicjatywy to m.in. wspólny sąsiedzki obiad, pchli targ, kawiarenka sąsiedzka, spacer tematyczny z przewodnikiem, itp.
PROGRAM WIDOWISKOWY
Bogaty program występów muzycznych i teatralnych, koncentrując się w amfiteatrze Parku Miejskiego, rozszerzy się w tym roku na rozmaite nieoczywiste miejsca: urokliwe podwórka i ogrody Bydgoskiego Przedmieścia.
MIKROGRANTY
Nowym punktem Święta, możliwym do zrealizowania po raz pierwszy dzięki pozyskanym dotacjom, jest wsparcie społeczności dzielnicy w organizacji działań sąsiedzkich na jej terenie.
DOSTĘPNOŚĆ
Dokładamy wszelkich starań, aby działania realizowane w ramach tegorocznego Święta Bydgoskiego Przedmieścia były dostępne dla szerokiego grona uczestników, w tym osób z niepełnosprawnościami oraz nieneurotypowych. Pomożemy Ci dotrzeć na miejsce wydarzenia, udostępnimy program w Braille’u, zapewnimy wsparcie przeszkolonego asystenta, dopilnujemy, aby plan warsztatu, w którym weźmiesz udział Ty lub Twoje dziecko, uwzględniał specyfikę pracy z osobami w spektrum autyzmu i/lub zaburzeniami koncentracji uwagi. Napisz do nas (swietobydgoskiego@gmail.com) i opowiedz nam o swoich potrzebach!
>>> Dofinanasowano ześrodków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury ,,Kultura – Interwencje 2021″
>>> Zrealizowano dzięki wspraciu Gminy Miasta Toruń
Skip to content