Zakon Artium Milites: legenda staje się historią / wystawa

Opublikowano: 26 listopada 2021 r.

Data i czas
10 grudnia 2021 r. (piątek) – 9 stycznia 2022 r. (niedziela)
10:00–18:00

Lokalizacja
Wozownia (ul. Ducha Świętego 6)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Galeria Sztuki Wozownia

Wczytuję mapę...

Zakon Artium Milites: legenda staje się historią
10.12.2021–09.01.2022
Galeria Sztuki Wozownia zaprasza w niezwykłą, niemal tysiącletnią podróż, w czasie której będzie można poznać okoliczności powstania, rozkwitu i upadku zakonu Artium Milites, antenatów późniejszych Żołnierzy Obrony Sztuki. Narracja wystawy obejmuje okres od czasów Mieszka I do roku 1724 – śmierci Doroty Piekuty, ostatniej dowódczyni zakonu. Na ekspozycji znajdą się historyczne artefakty, dzieła sztuki z różnych epok, jak również fragmenty filmów dokumentalnych oraz symulację w technologii VR.
Przypomniane na wystawie wydarzenia wydają się zapożyczone z niesamowitych opowieści. Ale czyż najciekawsza nie jest właśnie prawda? Organizatorzy ekspozycji nie chcą więc przyjmować żadnego stanowiska wobec przedstawionych wydarzeń i przedstawić je w sposób najbardziej obiektywny.
Wojsko Obrony Sztuki dziękuje Horacemu Muszyńskiemu za zainicjowanie organizacji wystawy oraz aranżację ekspozycji, Lwowi Sołowiejowi za renowację i odrestaurowanie prezentowanych dzieł, Tymkowi Bryndalowi za zrekonstruowanie hymnu Ars Defendores, Rufusowi Rufsonowi za wizualizacje 3D oraz wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie tego muzeum.
Wojsko Obrony Sztuki (ang. Art Defenders Army) – ogólna nazwa artystycznych sił zbrojnych. Jest to niezależna organizacja, działająca na różnych terytoriach, niebędąca częścią struktury żadnego państwa. Ich dewiza to: „Sztuka nie obroni się sama” (ang. „Art will not defend itself”). Sam WOS (ang. ADA) nie zajmuje się tworzeniem prac artystycznych, a jedynie składaniem hołdu dla gotowych już dzieł i obroną wystaw.
Skip to content