Zimowe makrostruktury/… a w Toruniu padał śnieg

Opublikowano: 15 stycznia 2021 r.

Data i czas
22 stycznia 2020 r. (środa) – 21 marca 2021 r. (niedziela)
Całodniowe

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Wystawy

Wczytuję mapę...

Galeria 21 Wieku zaprasza 22 grudnia na wirtualne wernisaże wystaw fotografii Jadwigi Czarneckiej „Zimowe makrostruktury” (godz. 19:00) oraz Marka Czarneckiego „… a w Toruniu padał śnieg” (godz. 20:00)

O wystawach: „Zimowe makrostruktury” Jadwigi Czarneckiej

Zmiany klimatu w ostatnich latach powodują coraz bardziej widoczne zmiany otaczającego nas środowiska naturalnego. Bardzo gorące i suche lata przerywane od czasu do czasu intensywnymi ulewami, które skutkują zatapianiem mieszkań i domów przy jednoczesnym wysychaniu skutkującym znikaniem jezior i znaczącym obniżaniem poziomu rzek. Od wielu lat autorka fotografuje w skali makro otaczający nas świat przyrody, zwracając uwagę na struktury roślinne, jak również te tworzone przez skały, kamienie i piaski. Jednym z tematów, które ją zainteresowały już wiele lat temu, są zamarznięte w lodzie rośliny, które tworzą kompozycje, o unikalnej bardzo zróżnicowanej kolorystyce i strukturze. Przytłumione przez lód i śnieg barwy roślin nadaję tym fotografiom tajemniczego i często bajkowego wygładu. Fotografie zamarzniętych roślin przypominają minione lata z zimami obfitymi w mróz i śnieg, które w dzisiejszych czasach są wspomnieniem i dokumentem zmian klimatycznych, których doświadczamy od kilku lat.

„… a w Torun​iu padał śnieg” Marka Czarneckiego
W latach 2008-2013 autor wykonał szereg panoram centrum Torunia, ukazujących miasto w zimowej szacie. Musiał bardzo uważnie obserwować wtedy opady śniegu, aby po ich ustaniu zdążyć, podejść z aparatem na Stare Miasto, zanim właściwe służby uprzątną świeży śnieg. Rezultatem pracy w tamtych latach jest wystawa fotograficzna „… a w Toruniu padał śnieg” ukazująca panoramicznie nocny i dzienny Toruń z zaśnieżonymi ulicami. Od kilku lat mamy bezśnieżne zimy na ogół z dodatnimi temperaturami. Pokolenie obecnych dziesięciolatków, a może i dzieci trochę starszych, może nie pamiętać zaśnieżonego Torunia. Dlatego Autor postanowił przygotować tamte panoramy, zaprezentować je w postaci wystawy zimą, w roku, który jest inny nie tylko z powodu pogody.

Wystawy będą czynne do 21 marca 2021 roku.

Wejdź na stronę galerii, by obejrzeć wystawę

Data: 22.12.2020 19:00 — 21.03.2021 00:00
Miejsce: online
Skip to content