Znak firmowy. Grzegorz Ciechowski i Republika

Opublikowano: 13 grudnia 2021 r.

Data i czas
18 grudnia 2021 r. (sobota)
17:00–19:00

Lokalizacja
Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8)

Kategorie
SpotkaniaWarsztaty

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

Prelekcja „Znak firmowy. Grzegorz Ciechowski i Republika” poświęcona będzie twórczości legendarnej grupy, pochodzącej z Torunia. Autor „Nowych sytuacji” w ciągu ponad dwudziestu lat swojej aktywności napisał kilkaset utworów, z których wiele – ze względu na niezwykłą formę i oryginalną treść – weszło do kanonu polskiej muzyki rockowej. Uznawany za jednego z najwybitniejszych autorów piosenek w kraju nad Wisłą. Ciechowski – wokalista, flecista i pianista, kompozytor muzyki – zapisał się na trwałe w naszej kulturze.

Prof. Paweł Tański w swoim odczycie opowie o kilkunastu najważniejszych jego zdaniem songach Republiki i Obywatela G. C., przybliży tę fascynującą osobowość i zespół, który wciąż jest słuchany przez miłośników rocka.

Z kolei warsztaty pisania wierszy oraz tekstów piosenek to dobra okazja, by każdy, kto próbuje tworzyć te formy wypowiedzi, zmierzył się z tymi aspektami sztuki. Będzie to swego rodzaju laboratorium piór, niemal alchemiczna pracownia, w której spod palców uczestników wypływać będą kształty wyrazów, zdań, fraz, rytmów i kompozycji tekstów. Obcy astronom – Grzegorz Ciechowski wciąż nas uczy, jak budować czułe sejsmografy słów.

———–

dr hab. Paweł Tański, prof. UMK
Urodził się w 1974 roku. Absolwent UMK (filologia polska; 1998), tamże doktoryzowany (2002) i habilitowany (2012).
Od stycznia 2015 roku kierownik Zakładu Antropologii Literatury i Edukacji Polonistycznej.
Organizator i wykonawca bardzo wielu działań promocyjnych na rzecz Instytutu Literatury Polskiej UMK oraz Wydziału Filologicznego UMK (warsztaty dla uczniów z różnych regionów Polski, liczne wizyty z wykładami i lekcjami
w szkołach nie tylko województwa kujawsko-pomorskiego, prelekcje otwarte dla mieszkańców Torunia i innych miast oraz miejscowości itd.). Był członkiem jury w wielu konkursach – literackich, recytatorskich, teatralnych i filmowych. Od roku 2016 członek jury Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego O liść konwalii im. Zbigniewa Herberta. Intensywnie współpracuje z Muzeum Regionalnym w Jarocinie – Spichlerzem Polskiego Rocka, z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, z Kinem Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
w Toruniu oraz z Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu.
Jest miłośnikiem różnych odmian muzyki, często odwiedza kino i wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, gra na gitarze, pisze wiersze (opublikował 8 tomów poetyckich, ogłaszał liryki w wielu czasopismach, jego wiersze tłumaczone były na język angielski, chiński, czeski, rosyjski i serbski).

Skip to content