Wystawa „AUTOSTRADA DŹWIĘKU”

Opublikowano: 26 marca 2019 r.
Kategorie: Wystawy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, 02.04.2019 (wtorek), godz. 9.00


– Na naszej najnowszej czasowej ekspozycji będzie można m.in. zobaczyć jak wygląda fala dźwiękowa. Dowiedzieć się czym jest fala podłużna i poprzeczna, dlaczego słyszymy, jak rozchodzi się dźwięk w różnych ośrodkach – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. – Zwiedzający będą mieli również okazję, aby poznać falę dźwiękową i fizyczne wielkości jakie ją charakteryzują, czyli amplitudę, okres, częstotliwość, prędkość dźwięku i długość fali – dodaje.

Na interaktywnych stanowiskach zwiedzający poczują muzykę i zobaczą jak z głośnika „płynie” iskra o wysokim napięciu. Zbadają zakres słyszalności dźwięku przez człowieka, sprawdzą jak „wyglądają” infradźwięki oraz ultradźwięki. Poznają także echolokację i słyszenie przestrzenne człowieka. Na ekspozycji będzie okazja na poznanie efektu Dopplera, zjawiska dudnienia, prawa odbicia czy opóźnienia dźwięku. Nie zabraknie też „sztuki”. Będzie można malować dźwiękiem, dzięki stanowisku ukazującemu krzywe Lissajous-u, a także „zagrać” skrzypcami, pozwalającymi na zobrazowanie węzłów i strzałek fali stojącej. – Na ekspozycji zostanie również wyjaśnione zjawisko rezonansu akustycznego. Zwiedzający poznają różnego rodzaju drgania membrany głośnika, w zależności od częstotliwości emitowanego dźwięku. Natomiast w „kopule szeptów” będzie można skupić dźwięk i odbić falę, tak aby szept był słyszalny z dużej odległości. Na stanowisku „powietrzny pocisk” zwiedzający zobaczą czym nie jest fala dźwiękowa – wyjaśnia Katarzyna Przegiętka, kierownik Działu Naukowo-Dydaktycznego Młyna Wiedzy.

„Autostrada dźwięku” (dostępna do końca 2019 roku) będzie trzecią udostępnioną w ostatnim czasie przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wystawą. Pod koniec marca centrum nauki zaprezentowało wyjątkową wystawę hiperrealistycznych zdjęć owadów „Wielki Makro Świat”. Można na niej oglądać ponad 20 fotografii wykonanych przez toruńskich artystów fotografików Jadwigę i Marka Czarneckich. Od kilku dni jest również dostępna autorska ekspozycja „…To takie proste!”. Dzięki 26 eksponatom można m.in. bawić się w mechaniczny teatr, sprawdzić i rozwinąć swoją pamięć krótkotrwałą, poznać prawo Pascala czy stawić czoła kulolabiryntowi. Pod koniec roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprezentuje wystawę „Ścieżki dorastania”, która będzie dostępna w budynku „Centrum Innowacyjnej Edukacji” (tzw. „minikopernik”). Na ekspozycję złoży się 31 eksponatów w ramach trzech ścieżek zwiedzania: emocji, dojrzewania i społeczno-kulturowej. Więcej informacji o tej ekspozycji jest dostępnych na stronie Młyna Wiedzy.
Obecnie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest dostępnych 10 wystaw. Od 2 kwietnia ekspozycję „Beyond The Lab”, poświęconą nauce obywatelskiej, będzie można zwiedzać w namiocie przed budynkiem Młyna Wiedzy. W jej miejsce na 6. piętrze Młyna pojawi się bowiem „Autostrada dźwięku”.

Więcej: https://youtu.be/GiFUH7YOZps

Z ofertą Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, jedynego centrum nauki w woj. kujawsko-pomorskim, można zapoznać się na stronie internetowej instytucji.

Skip to content