Wystawa W. Łowickiego „Słowo i obraz, czyli poezja w komiksie”

Opublikowano: 17 maja 2019 r.
Kategorie: Wystawy

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, 13.-27.05.2019, godz. 20.00


Czy poezja i komiks mogą zaistnieć w jednym dziele? Na to pytanie – twierdząco – odpowie nasza wystawa.Komiks bowiem stanowi tak obszerne medium, iż w jego ramach mieszczą się najprzeróżniejsze gatunki.Określa się go mianem opowieści graficznej, co oznacza wzajemnie się wspierające słowo i obraz.

Czy będzie to dramat, epika, poezja czy inny rodzaj narracji słownej, nie ma tu specjalnego znaczenia. Przede wszystkim chodzi o rodzaj ekspresji jaki artysta chce umieścić w swym utworze.

Zdarzają się więc komiksy pisane wierszem, z rymującymi bohaterami oraz takie, gdzie dla podkreślenia nastroju artysta używa wyszukanych, czasem bardzo lirycznych słów.

Niekiedy jest to wiersz biały, niekiedy rymy.

Wówczas, w zależności od wrażliwości autora, również rysunki nabierają na przykład walorów abstrakcji lub surrealizmu. Jednak w większości przypadków, kiedy komiks posługuje się wierszem, będą to utwory żartobliwe, często satyryczne lub po prostu twórczość dla dzieci.

To ostatnie wynika z wieloletniej tradycji rymowanej książki dziecięcej.

Komiks ze swej natury jest lekturą lekką, co nie oznacza, że prostą.

 Świetnie się nadaje do stworzenia nastroju dobrej zabawy, ale potrafi też bardzo sprawnie operować słowem, by poradzić sobie z przekazywaniem trudnych, czasem nawet filozoficznych i egzystencjalnych treści, także takich „między wierszami”.

—————————————————————————

Kuratorem ekspozycji jest Wojciech Łowicki

– kurator sztuki, marszand i popularyzator komiksu. Twórca i dyrektor toruńskiego Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autor cyklu wystaw „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”. Prekursor polskiego rynku oryginalnych plansz komiksowych. Wyróżniony Złotym Pucharem im. Janusza Christy za szczególne zasługi dla popularyzacji komiksu w Polsce. Za działalność wystawienniczą uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Skip to content