Zostań najlepszym baristą w Polsce. Ruszyły eliminiacje

Opublikowano: 7 marca 2019 r.
Kategorie: Inne

Restauracja Mio Piano, 29.03.2019, g. 10:00


Już 29 marca w Toruniu odbędą się eliminacje do ogólnopolskiego konkursu baristycznego Caffe Vergnano Best Barista 2019, w którym nagrodą główną jest tygodniowe szkolenie we Włoszech. Udział w kwalifikacjach mogą wziąć bariści z całej Polski. Uczestnicy rozpoczną swe zmagania o godzinie 10:00 w toruńskiej restauracji Mio Piano. Udział w konkursie jest bezpłatny.

To już piąta edycja prestiżowego konkursu. Jednak po raz pierwszy konkurs przybrał nową otwartą formułę. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich baristów, niezależnie od marki kawy z którą pracują. Aby zgłosić się do toruńskiej odsłony eliminacji, wystarczy wysłać maila na adres: lukasz@fonte.com.pl. Konkurs ten jest idealną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności baristycznych, zdobycia nowych doświadczeń oraz poznania osób o podobnych zainteresowaniach.

Caffe Vergnano Best Barista to dla nas prestiżowy projekt, który prowadzimy równolegle w wielu krajach. Ubiegłoroczna edycja, jak i wszystkie wcześniejsze polskie odsłony wydarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem baristów i stały na bardzo wysokim poziomie. Pasja zawodników, zamiłowanie do eksperymentowania i przede wszystkim miłość do kawy – to wszystko znajduje odzwierciedlenie w pracy uczestników konkursu – mówi Damian Burgess, dyrektor naczelny Akademii Kawy Caffe Vergnano.

Zadaniem uczestników podczas eliminacji do finału konkursu, będzie przygotowanie 8 napojów i zaprezentowanie ich ekspertom. Bariści będą musieli zaparzyć dwa idealne espresso, odtworzyć wylosowany wzór latte art na perfekcyjnym cappuccino, zaprezentować własny pomysł na mleczny wzór, a także zaserwować dwa stworzone przez siebie drinki na bazie kawy. Jury będzie zwracać uwagę nie tylko na technikę wykonania ale także na jakość napojów. Ocenie podlegać będzie również sposób pracy uczestników oraz prezentacja wykonanych kaw i drinków. Bariści będą mieli również możliwość przedstawienia siebie i swojej wiedzy o świecie kawy, a także opowiedzenia skąd wzięła się u nich pasja parzenia kawy.

Osoby, które zajmą dwa pierwsze miejsca podczas toruńskich eliminacji  otrzymają prawo do występu w wielkim finale, który odbędzie się w Krakowie. Zwycięzca ogólnopolskiego konkursu otrzyma tytuł Poland Best Barista Caffe Vergnano 2019. Na finalistę czeka tygodniowy wyjazd do Włoch, podczas którego weźmie on udział w prestiżowym szkoleniu prowadzonym w Akademii Vergnano, pierwszym miejscu z certyfikatem SCA Premier Training Campus we Włoszech. 

Zwycięzcą zeszłorocznej edycji i zdobywcą tytułu Best Barista 2018 został Tomasz Łój, pracujący na co dzień w Nadwiślańska Resto & Vodka Bar w Krakowie.

Tydzień spędzony w Akademi Vergnano i udział w jednym z najbardziej prestiżowych szkoleń dla baristów był dla mnie wyjątkowym przeżyciem. Miałem okazję odkryć na nowo, zarówno te tradycyjne, jak i innowacyjne metody na wyciągnięcie z kawy najlepszego smaku i aromatu. Szkolenia w takim miejscu to również niepowtarzalna okazja dla każdego baristy, aby poznać najlepszych włoskich ekspertów i czerpać z ich doświadczenia – mówi Tomasz Łój, Caffe Vergnano Best Barista 2018.


Zgłoszeń do eliminacji w Toruniu należy dokonywać mailowo na adres: lukasz@fonte.com.pl  Udział w konkursie jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. 


[fot. materiały organizatora]

Skip to content