Czwartek z filozofią – Filozofia Mikołaja Bierdiajewa

Opublikowano: 2 października 2019 r.
Kategorie: Spotkania

Centrum Kultury Dwór Artusa, 10.10.2019 (czwartek), godz. 18:30


Cykl Czwartek z filozofią po wakacyjnej przerwie wraca do Dworu Artusa. Jak zwykle będzie ciekawie i przystępnie, tym razem na temat filozofii Mikołaja Bierdiajewa.

Filozofia egzystencjalna Mikołaja Bierdiajewa (1874-1948), klasyka rosyjskiej myśli filozoficznej i religijnej, wskazuje na istotną rolę transcendowania czyli twórczości, aktywności i komunikacji egzystencjalnej w życiu wspólnotowym, czyli społecznym człowieka. Transcendowanie kształtuje nie tylko ludzki światopogląd, ale przede wszystkim jest korzeniem wolności i osobowości człowieka. Rozważania Bierdiajewa w szczególny sposób oddziałują na tradycję filozoficznego ujęcia transcendowania, polegającego – zgodnie z intencją rosyjskiego filozofa – na uczłowieczeniu rozumu. Podczas wykładu postaram się wyjaśnić, na czym ów proces miałby polegać.

Wykład poprowadzi dr Aleksandra Kondrat, pasjonatka rosyjskiej filozofii egzystencjalnej. Autorka pracy doktorskiej, pt. „Filozofia egzystencji Mikołaja Bierdiajewa i Lwa Szestowa”, autorka wielu artykułów naukowych i przekładów z tego zakresu. Obecnie uczy w szkołach średnich, jest także egzaminatorem maturalnym z przedmiotu filozofia.

Skip to content