Małgorzata Iwanowska-Ludwińska – wernisaż malarstwa

Opublikowano: 25 czerwca 2018 r.
Kategorie: Wystawy

Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6, 05.07.2018 (czwartek) godz. 17:00


Pastele Małgorzaty Iwanowskiej-Ludwińskiej zagoszczą w Galerii Artus. Będą to prace z cyklów pt. Kujawy hipnotyczne oraz Saga o przedmieściu (te ostatnie z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Toruniu) opowiadające o miejscach bliskich autorce, związanych z jej dzieciństwem oraz czasami bliskimi jej sercu.

Małgorzata Iwanowska – Ludwińska jest malarką, której nie trzeba przedstawiać miłośnikom sztuki z Torunia. Ma w dorobku 52 wystawy indywidualne malarstwa i 10 książek – poezja i proza, w tym 2 książki sławiące Toruń, jak: Włóczęga z dziewczyną w Toruniu i tom wierszy Toruń w słońcu.

Prezentowana w Dworze Artusa wystawa jest z późniejszego dorobku artystki, z lat 2015-2017. Jej wcześniejsze prace stanowią wieloformatowe obrazy olejne. W ostatnim okresie twórczości, o czym będzie można przekonać się na wystawie, artystka maluje duże pastele na kartonach. Obrazy opowiadają o pięknie i tajemniczości natury, ale też o doświadczeniach autorki z tematem przemijania człowieka i miasta.

Najważniejszy wpływ wywarł na mnie w życiu mój ukochany Mąż Jerzy Ludwiński, teoretyk i krytyk sztuki, wieloletni profesor ASP w Poznaniu. Bez Jurka nie byłoby mnie, przez całe moje dorosłe życie byliśmy razem. Zawdzięczam Mu wszystko, moje poglądy na świat, na sztukę. Najpiękniejszym dla mnie darem był kontakt z tym niezwykłym i fascynującym Człowiekiem.

Małgorzata Iwanowska-Ludwińska

——————

Małgorzata Iwanowska – Ludwińska jest absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 1973r otrzymała dyplom mgr. Jest członkiem Toruńskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków oraz toruńskiego i warszawskiego okręgu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Występowała z Arterieur UMK Prof. Mariana Stepaka w Toruniu i Galerią Współczesną Prof. Janusza Boguckiego w Warszawie. Uczestniczyła też w ciągu minionych lat, w licznych plenerach malarskich i sympozjach poświęconych sztuce. Jest autorką trzech zbiorów – kolekcji archiwaliów artystycznych, stanowiących spuściznę jej męża Jerzego Ludwińskiego.

To laureatka licznych nagród, m. in. Nagrody Specjalnej Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego za całokształt twórczości, Nagrody Prezydenta Miasta Torunia za VIAnnale ZPAP, oraz Anioła od Prezydenta Michała Zalewskiego, wręczonego jej na otwarciu wystawy Jubileuszu 40-lecia jej pracy twórczej. Była nominowana do nagrody Gazety Pomorskiej Osobowość roku 2017.

Prace autorki znajdują się w kolekcjach: CSW Znaki Czasu w Toruniu, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, w zbiorze stałym Muzeum Okręgowego w Ratuszu toruńskim oraz w domach kolekcjonerów w kraju i poza nim, np. Szwecji czy w Niemczech. 200 jej prac na papierze posiada BU UMK w Toruniu.

Skip to content