10-lecie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Opublikowano: 3 listopada 2023 r.

Data i czas
11 listopada 2023 r. (sobota) – 12 listopada 2023 r. (niedziela)
11:00–16:00

Kategorie
SpotkaniaWarsztatyWystawy

Mapa niedostępna

Otwarte pracownie, warsztaty, pokazy naukowe, skrzynie pełne eksperymentów oraz debata o sztucznej inteligencji – to główne punkty programu obchodów 10-lecia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Jubileusz będziemy świętowali w dniach 11-12 listopada. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Zwiedzanie wystaw oraz udział w dodatkowych aktywnościach będzie możliwy każdego dnia w ramach dwugodzinnych tur, rozpoczynających się o godz. 11:00, 13:00 i 15:00.
– – – – – – – – – –
👉 BEZPŁATNE ZAPROSZENIA. Jak je otrzymać? 👈
🔵 Bezpłatne zaproszenia na jubileusz 10-lecia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można odebrać od 3 listopada w kasach Młyna (budynek MW1, ul. Władysława Łokietka 5).
🔵 Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 4 zaproszenia na daną turę zwiedzania w wybranym dniu.
🔵 Ze względów organizacyjnych nie będzie prowadzona rezerwacja zaproszeń.
🔵 Kasy są czynne od wtorku do piątku w godz. 8:30-16:00, w soboty i niedziele w godz. 10:40-18:00.
– – – – – – – – – –
Obecnie w Młynie Wiedzy jest dostępnych 12 interaktywnych wystaw, w tym jedyna w Polsce, ekspozycja poświęcona procesowi dojrzewania człowieka – “Ścieżki dorastania”. W przestrzeniach centrum nauki będzie można wziąć również udział w specjalnie przygotowanych aktywnościach.
W sali warsztatowej odbędą się zajęcia “Pracownia kolorowych eksperymentów”. Podczas warsztatu uczestnicy samodzielnie wykonają różnorodne kolorowe doświadczenia. W pracowni biologicznej będzie można zapoznać się z instrukcją obsługi życia. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym właściwie jest DNA, własnoręcznie uzyskają je z materiału biologicznego oraz przyjrzą mu się pod mikroskopem. W pracowni fizycznej odbędą się warsztaty związane z optyką. Podczas wspólnego eksperymentowania wykorzystamy soczewki, i zwierciadła. Zostaną poruszone zagadnienia związane z interferencją i rozszczepianiem światła. Nie zabraknie eksperymentów z panelami słonecznymi i podczerwienią.
Na wystawach w głównym budynku będzie można poznać Mikołaja Kopernika w czterech odsłonach. Jako lekarza, urzędnika i pracownika kancelarii. Na stanowiskach odwiedzający będą mogli zapoznać się z ziołami używanymi w Polsce czasów kopernikańskich, dowiedzieć się o ich właściwościach, a także przygotować dla siebie własną mieszankę przypraw. Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądała praca w ówczesnej kancelarii. Poza tym sami wcielą się w pisarza sprzed wieków i spróbują swoich sił w pisaniu gęsim piórem przygotowując dokument opatrzony pieczęcią. Goście jubileuszu zajrzą też do pracowni astronomicznej Kopernika (na stanowisku uczestnicy poznają przyrządy astronomiczne z czasów Kopernika, sprawdzą działanie urządzeń, o jakich Kopernik mógł tylko pomarzyć oraz sami skonstruują prosty spektroskop) i poznają obecność słynnego astronoma w sztuce (uczestnicy będą mogli dać upust swoim artystycznym fantazjom i wykonać pod kierunkiem specjalisty z dziedziny sztuki prace plastyczne nawiązujące do tematyki wszechświata i Mikołaja Kopernika).
W przestrzeniach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie również można zajrzeć do skrzyń pełnych eksperymentów i wykonać, z pozoru proste, lecz często zaskakujące doświadczenia. W skrzyniach znajdą się takie przedmioty jak soczewki (w tym soczewka Fresnela), zaczarowane okulary, papier termoczuły, grający balon, znikającą moneta, kołyska Newtona, żyroskopowe bączki czy kula plazmowa.
🦆 POKAZ NAUKOWY 🦆
Na specjalny urodzinowy pokaz naukowy “THE RUBBER DUCK SHOW” zapraszają “Heweliusze Nauki”. Głównymi bohaterami będą gumowe kaczki. Z wykorzystaniem ich niesamowitych właściwości oraz szerokiej gamy form i kolorów, będzie można zobaczyć niezapomniane widowisko związane z fizyką, matematyką i nie tylko. Pokazy odbędą się w przestrzeni wystawy “Rzeka” o godz. 11:30, 13:30 i 15:30. Warto dodać, że pokaz, który będzie okazja obejrzeć podczas 10-lecia CNMW zajął trzecie miejsce w konkursie “European Science Show Competition – Science Me! 2022” (Genewa, Szwajcaria).
🧠 DEBATA O SZTUCZNEJ INTELIGENCJI 🧠
12 listopada w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2, ul. Władysława Łokietka 1-3) odbędzie się debata poświęcona sztucznej inteligencji. Udział zapowiedzieli: prof. dr hab. Włodzisław Duch, prof. dr hab. Andrzej Dragan oraz dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. ALK. Debatę będzie moderował redaktor Patrycjusz Wyżga z Radia 357, które jest partnerem wydarzenia. Debata odbędzie się w godz. 16:00-18:00. Wstęp na debatę jest wolny, ale liczba miejsc stacjonarnych ograniczona. Będzie można ją oglądać na żywo na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
12 listopada będzie również okazja do wysłuchania audycji “Patronautyka” (na antenie Radia 357), która będzie nadawana z Centrum Innowacyjnej Edukacji w godz. 12:00-14:00. Gośćmi Patrycjusza Wyżgi będą: dr Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, prof. dr hab. Ireneusz Grabowski, dyrektor Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK, kierownik Katedry Badań nad Nauką i Szkolnictwem Wyższym w Instytucie Socjologii UMK.
👁️ PUNKT PROFILAKTYCZNY O UZALEŻNIENIACH BEHAWIORALNYCH 👁️
W trakcie jubileuszu będzie można skorzystać z punktu konsultacyjnego, w którym będzie prowadzona profilaktyka uzależnień behawioralnych. W punkcie będzie można porozmawiać z pedagogiem i psychologiem o problemach związanych z wychowaniem i dorastaniem, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z uzależnieniami. W przypadku potrzeby wsparcia – osoby na stanowisku pokierują do odpowiednich specjalistów i wskażą placówki, które mogą dokonać diagnozy i prowadzą terapię uzależnień behawioralnych. Punkt będzie dostępny na parterze głównego budynku w godz. 11:00-17:00.
Przygotowano również warsztat profilaktyczny dla rodziców i opiekunów związany z uzależnieniami behawioralnymi. Zajęcia będą odbywały się na 6. piętrze budynku MW1 jeden raz podczas każdej tury zwiedzania. Godzinne warsztaty będą prowadzone w formie sesji dialogowych (prezentacja oraz sesja pytań od uczestników i odpowiedzi specjalistów). W każdym warsztacie będzie mogło wziąć udział maksymalnie 50 osób. Warsztat profilaktyczny odbędzie się w godz. 12:00-13:00, 13:30-14:30 i 15:00 do 16:00. Udział jest bezpłatny.
Działanie jest realizowane w ramach programu zapobiegania uzależnieniom behawioralnym u dzieci, młodzieży i dorosłych podczas imprez cyklicznych i profilaktycznych wydarzeń specjalnych prowadzonych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w 2023 roku. Działanie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.
Szczegółowy program jubileuszu 10-lecia działalności Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest dostępny na dedykowanej stronie internetowej 👉 http://mlynwiedzy.org.pl/10lat/
Skip to content