Jak zmieniał się obraz Ziemi i Wszechświata na przestrzeni wieków | Wykład prof. Andrzeja Strobla

Opublikowano: 28 marca 2023 r.

Data i czas
30 marca 2023 r. (czwartek)
18:00–20:00

Lokalizacja
Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

Jaką drogą ludzkość doszła do obecnego pojmowania i rozumienia obrazu Wszechświata? Czy nasza obecna wiedza o Wszechświecie jest już zamknięta, wyczerpująca, logiczna i ostateczna? Czy w uzyskanym dzisiejszym obrazie Wszechświata pojawia się potrzeba jego korekty i zmian? Od początku swego istnienia człowiek podejmował próby poznania i zrozumienia zjawisk na Ziemi i otaczającym go niebie. Starał się też określić swoje miejsce w ogromnym, ogarniającym go przestrzennie Wszechświecie.
W czwartek, 30 marca, zapraszamy na kolejny wykład astronomiczny przygotowany przez prof. Andrzeja Strobla. Naukowiec opowie w Książnicy Kopernikańskiej, jak na przestrzeni wieków zmieniał się obraz Ziemi i Wszechświata. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Prof. Andrzej Strobel jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku astronomii Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Od ukończeniu studiów, w 1965 roku, do emerytury w 2009 roku, pracował w Instytucie Astronomii UMK. Odbył kilka naukowych staży w ośrodkach astronomicznych, m.in. w USA, Francji, Szwecji i Szwajcarii. Jest członkiem Komisji 33. i 45. Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Jego badania naukowe dotyczyły w większości astronomii galaktycznej, własności gromad gwiazdowych i rotacji Galaktyki. Poza badaniami naukowymi zajmuje się historią fizyki i astronomii. Do dziś zajmuje się także popularyzacją wiedzy astronomicznej. Prowadzi odczyty dla publiczności, bierze udział w organizowaniu pikników astronomicznych i oprowadza wycieczki po Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. Pełni też funkcję Przewodniczącego Fundacji Przyjaciół Planetarium w Toruniu. Jego osobiste hobby to konstrukcja zegarów słonecznych.
Organizatorzy wykładu: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Toruń, Książnica Kopernikańska
Patronat: Urania – Postępy Astronomii” – dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej
Skip to content