Majówka w Młynie Wiedzy

Opublikowano: 28 kwietnia 2021 r.

Data i czas
30 kwietnia 2021 r. (piątek) – 3 maja 2021 r. (poniedziałek)
Całodniowe

Kategorie
SpotkaniaWarsztatyWystawy

Organizator
Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”

Mapa niedostępna

Choć w długi majowy weekend (30.04-3.05.2021) Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wciąż będzie zamknięte dla zwiedzających, jednak pracownicy przygotowali sporo atrakcji na wolne dni. Będzie można z nich skorzystać na kanale YouTube placówki.

Centrum nauki przygotowało 5 filmów edukacyjnych. Każdy z nich nie tylko wzbogaci wiedzę z fizyki, przyrody czy techniki, ale będzie inspiracją do podjęcia samodzielnych działań i doświadczeń. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Opisy filmów

  • Tor dla kulek, a może rakieta?

Papier, tektura i słomka czy istnieje prostszy i bardziej dostępny materiał? Po obejrzeniu filmu dowiesz się jak w wspólnie z rodzicami zbudować tor przeszkód dla kulek. Budowa to doskonała zabawa, która rozwija jednocześnie pomysłowość i aktywność twórczą. Oprócz tego pokażemy jak skonstruować rakietę w ciągu minuty. Można ją udoskonalać dodając stateczniki, ale już prototyp ma zasięg ok. 2 metrów. Skonstruowane zabawki będą z pewnością cieszyły się powodzeniem. Udanej zabawy!

  • Skrzydlaki

Koniec kwietnia i maj to czas kwitnienia klonów, np. zwyczajnego, jaworu. Te piękne drzewa są roślinami miododajnymi, bardzo pożytecznymi dla zdrowia pszczół, a pośrednio i naszego. Ale drzewo to jest warte zainteresowania również z punktu widzenia fizyki, i to fizyki lotu – aerodynamiki!
Nie, nie mamy na myśli odwiedzających je pszczółek, a uskrzydlone klonowe nasiona-śmigłowce.
Właśnie teraz – również dzięki pszczołom – rozpoczynają swój wzrost, a pierwsze eksperymenty z ich wykorzystaniem będziemy mogli przeprowadzić latem.
Tymczasem zastanówmy się: jak właściwie one latają? czy porównywanie ich ze śmigłowcami jest uzasadnione? a czy śmigłowiec może mieć jedną łopatę? czy polatamy kiedyś (załogowym) śmigłowcem na Marsie? co ma śmigłowiec wspólnego z bączkiem?
Na te m.in. pytania odpowie nasz filmik. Nie zabraknie również pomysłów na śmigłowcowe zabawy, bo nie warto z nimi czekać aż na dojrzenie klonowych śmigłowców!

  • Majówkowe podglądanie pierzastych sąsiadów

Wiosną przyroda budzi się do życia. Wśród licznych ptasich odgłosów możemy usłyszeć również charakterystyczne gruchanie. Chociaż dzikie gołębie żyją wśród nas niewiele osób zna ich zwyczaje. Jak wygląda gołąb grzywacz, w jaki sposób samiec zdobywa względy partnerki, jak wyglądają jaja tych ptaków, kto buduje gniazdo i opiekuje się pisklętami? Prezentacja zdradzi kilka sekretów z życia naszych pierzastych sąsiadów.

  • Snapologia

czyli origami modułowe.
Origami to jest ciekawą i prostą techniką składania wielościanów oraz figur przestrzennych, z modułów, które tworzymy z papierowych pasków.
Technikę tę wymyślił niemiecki fizyk, członek Towarzystwa Origami w Niemczech, Heinz Strobl. Powstające bryły to nie tylko satysfakcja i element edukacyjny, ale mogą stanowić również nowoczesny element aranżacji przestrzeni. Podczas filmiku przedstawimy sposób złożenia jednej z figur oraz przekażemy cenne wskazówki, jak się przygotować do ich stworzenia.

  • Zoom na jeans

czyli krótka historia tego, jak materiał na namioty i ubrania robocze zrobił zawrotna karierę i dlaczego już nie pozbędziemy się go z szaf.

Wszystkie filmy będą prezentowane na kanale Youtube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – kliknij, aby przejść na stronę

Data: 30.04.2021 (Całodzienne) — 03.05.2021 (Całodzienne)
Miejsce: online
Skip to content