Trafione, zatopione: o wyburzeniach polskiej architektury modernistycznej po 1989 roku

Opublikowano: 16 marca 2022 r.

Data i czas
22 marca 2022 r. (wtorek)
18:00–20:00

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Galeria Sztuki Wozownia

Wczytuję mapę...

Trafione, zatopione: o wyburzeniach polskiej architektury modernistycznej po 1989 roku – wykład on-line Patrycji Jastrzębskiej w ramach cyklu „Architektura w Wozowni”
22.03.2022 (wtorek), godz. 18.00
Facebook i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia
Warszawski Supersam, katowicki dworzec kolejowy „Brutal”, lubelskie kino „Kosmos” czy willa Julisin w Konstancinie – to tylko wybrane przykłady nieodżałowanych obiektów modernistycznych, o których wyburzeniu było głośno i które wciąż są obecne w dyskursie dotyczącym rozwoju miast w kontekście ich dziedzictwa. Wtedy niedocenione, obecnie są uznawane za zabytki. Co zatem się stało, że pozbyliśmy się budynków, które teraz często określamy mianem pereł architektonicznych? Czy taki los czeka architekturę lat 90., postrzeganą jako współczesne „niechciane dziedzictwo”?
Podczas wykładu Patrycji Jastrzębskiej zostaną przedstawione wybrane modernistyczne obiekty, które wyburzono lub znacząco przekształcono po 1989 roku.
Patrycja Jastrzębska – historyczka sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, prezeska Stowarzyszenia MASŁAW. Autorka inicjatywy i redaktor prowadząca popularny serwis na Facebooku „Tu było, tu stało” oraz stronę www.tubylotustalo.pl poświęcone dziedzictwu i jego ochronie. Animatorka kultury działająca w obszarze dziedzictwa architektonicznego oraz przestrzeni miejskiej. Autorka publikacji „Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r.” oraz „Tu było, tu stało. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.” oraz artykułów z dziedziny architektury, zabytków i edukacji architektonicznej (publikacje m.in. w: „Architektura Murator”, „Art and Business”, „Newsweek Polska”, „Stolica”). Inicjatorka licznych akcji społecznych i projektów. Kuratorka wystawy czasowej: „Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 r.” w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy. Prowadzi i organizuje debaty i wykłady poświęcone architekturze i ochronie dziedzictwa kulturowego.
Zdjęcie w tle: Supersam, fot. Zbyszko Siemaszko, NAC
Skip to content