Tu byłem – wystawa z okazji 100-lecia urodzin Halika

Opublikowano: 22 grudnia 2020 r.

Data i czas
30 stycznia 2021 r. (sobota) – 4 lipca 2021 r. (niedziela)
10:00–18:00

Lokalizacja
Muzeum Podróżników (Franciszkańska 9)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

W 2021 roku obchodzimy setne urodziny Tony’ego Halika – popularnego i legendarnego już polskiego podróżnika. Przyszedł na świat 24 stycznia w Toruniu dlatego w naszym mieście powstało Muzeum Podróżników jego imienia. Kolekcję muzealną zapoczątkował dar Elżbiety Dzikowskiej ofiarowany po śmierci Tony’ego Halika. Eksponaty pochodzą z różnych zakątków świata, przywiezione z licznych wypraw po świecie. Zbiór sukcesywnie powiększany jest przez podróżniczkę, która każdego roku przekazuje nam kolejne nabytki. Większość znajduje się obecnie na wystawie stałej „Pasja podróżowania”.
W związku z przypadającym jubileuszem setnych urodzin globtrotera, pragniemy zaprezentować jego pasję kolekcjonerską, która towarzyszyła mu przez znaczną część życia. Tony podróżując po świecie przywoził przedmioty, wśród których ważne miejsce zajmowała broń pozaeuropejska, instrumenty muzyczne, ponadto torby oraz tradycyjne nakrycia głowy. Niezwykle ciekawie prezentuje się również zbiór ponad stu kluczy hotelowych, które Elżbieta i Tony zabierali na pamiątkę swojego pobytu w danym miejscu. Eksponaty pochodzić będą ze zbiorów Muzeum Podróżników oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (broń i instrumenty muzyczne z Ameryki Łacińskiej).
Wystawę ponadto wzbogacą portrety Tony’ego Halika autorstwa Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Ariki Madeyskiej, Tomasza Kawiaka, Katarzyny Fejdysz-Groneckiej, Tadeusza Łapińskiego, Jerzego Tyburskiego, Grzegorza Wawrzyńczaka i in. Na ekspozycji zaprezentujemy również ilustracje Magdy Kozieł-Nowak z książki Mirosława Wlekłego „Przygoda dzika Toniego Halika”, z których część powstała na podstawie archiwalnych fotografii Tony’ego Halika, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora 20 stycznia 2021 roku. Zarówno wersja dziecięca opowieści o podróżniku jak i bestsellerowa biografia „Tu byłem. Tony Halik” Mirosława Wlekłego będą dostępne w sprzedaży podczas trwania wystawy.
Prezentacja książeczki dla dzieci:
M. Wlekły „Przygoda dzika Toniego Halika”
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
30 stycznia – 4 lipca 2021
aranżacja plastyczna: Tomasz Pietrzyk
kurator wystawy: Magdalena Nierzwicka
Skip to content