Ceramika Jana Limonta

Opublikowano: 4 stycznia 2021 r.

Data i czas
30 grudnia 2020 r. (środa) – 7 listopada 2021 r. (niedziela)
Całodniowe

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej

Wczytuję mapę...

Zamiast tradycyjnego wernisażu Muzeum Etnograficzne zaprasza na filmowe otwarcie nowej wystawy czasowej. W muzealnych serwisach obejrzeć można reportaż powstały podczas prac nad ekspozycją, której kuratorami są Jarosław Pawlikowski i Grażyna Szelągowska. Wystawa w spichlerzu w Parku Etnograficznym w Toruniu otwarta będzie do listopada 2021 r. i udostępniona zostanie zwiedzającym po ponownym otwarciu instytucji kultury.

Kliknij, aby przejść do filmu

Celem ekspozycji jest przybliżenie życia Jana Limonta i jego twórczości obejmującej okres od lat 30. do końca lat 70. XX w. Na ekspozycji zaprezentowane są dokumenty i fotografie osobiste oraz rodzinne, jak również liczne wyroby ceramiczne. Towarzyszy im szczególny film pt. „Mój ojciec” zrealizowany w latach 70. XX w. i dokumentujący pracę garncarza w warsztacie. Autorem filmu jest Zbigniew Limont, syn Jana, który przez pewien okres również zajmował się wyrobem ceramiki.

Ze względu na fakt, iż Jan Limont swoją twórczością nawiązywał do garncarskich tradycji wileńskich, na wystawie zaprezentowane zostały także przykładowe wyroby innych garncarzy wywodzących się z terenów Wileńszczyzny (głównie ceramika Aleksandra Azarewicza oraz anonimowa ceramika z Wilna datowana na okres międzywojenny). Zaprezentowano także prace wykonane przez Zbigniewa Limonta w latach 70. XX w. oraz narzędzia i przybory garncarskie pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu, które zazwyczaj znajdowały się w każdej pracowni garncarskiej.

W ramach ekspozycji powstała również część edukacyjna, na której planowane są prelekcje, zajęcia i warsztaty poświęcone garncarstwu i ceramice, prowadzone przez Dział Edukacji MET, autorów wystawy oraz profesjonalnych garncarzy.

Autorzy scenariusza i kuratorzy wystawy: Jarosław Pawlikowski i Grażyna Szelągowska
Oprawa plastyczna: Barbara Górka
Ekspozycja ze zbiorów: Muzeum Etnograficznego w Toruniu, innych muzeów i kolekcji prywatnych
Dowiedz się więcej o katalogu ekspozycji

Data: 30.12.2020 (Całodzienne) — 07.11.2021 (Całodzienne)
Miejsce: online / po otwarciu muzeum do zobaczenia na żywo
Skip to content